הגיע הזמן… ה-FDA מנדה את שומן הטרנסהשבוע החליט ה-FDA (מינהל התרופות והמזון האמריקאי) על הוצאת שומן הטרנס מרשימת הרכיבים הבטוחים במזון שלנו. שומן הטרנס מצוי במגוון מוצרי מזון מעובדים כגון מאפים, חטיפים וממתקים. צריכה של שומן טראנס קשורה באופן ישיר להעלאת הסיכון למחלות לב וכלי דם ע"י כך ששומן זה גורם להצטברות פלאק טרשתי (משקע עבה וקשיח) על דפנות העורקים- מה שעלול להביא אט אט לחסימתם. הפלאק גם מגדיל את הסיכון להיווצרות קריש דם שעלול להוביל לשבץ מוחי או התקף לב, תלוי היכן נוצר הקריש.  המרכז למניעת מחלות (The Centers for Disease Control and Prevention)  מעריך כי 7000 מקרי מוות ממחלות לב ו-20,000 התקפי לב בשנה יכולים להימנע ע"י הפחתת שומן הטרנס במזון.

שומן טרנס

מקור תמונה

צעד כמו זה שהתרחש השבוע ע"י ה-FDA לא קורה ביום אחד אלה מלווה בשלבים מקדימים שמתרחשים כבר שנים. ב-1999 הציע ה-FDA שחברות מזון יציינו על האריזה את כמות שומן הטרנס המצויה במוצר. ב-2003 ציון כמות שומן הטרנס הפכה לחובה אך רק ב-2006 כל חברות המזון עשו זאת בפועל.

אז מה בעצם אומר הצעד הזה של ה-FDA? הוחלט שמעכשיו שומן הטרנס כבר לא יהיה ברשימת הרכיבים הבטוחים במזון, מה שאומר שכל מזון שמכיל תוספת של שומן טרנס לא יקבל את אישור ה-FDA הנחוץ למכירת מוצרי מזון לציבור באופן חוקי. חשוב לציין שההחלטה עדיין לא קיבלה אישור סופי אך נראה שזה יקרה בחודשים הקרובים.

למה שומן הטרנס הוא כל-כך לא בריא? 

שומן הטרנס הוא שומן תעשייתי הנוצר בתהליך כימי הנקרא הידרוגנציה. מה שקורה בתהליך הזה הוא שלוקחים שומן צמחי (נוזלי בטמפרטורת החדר) ומוסיפים לו מימנים הגורמים לו להתקשות ולהפוך למוצק בטמפרטורת החדר (מרגרינה). למה משתמשים בו? שומן הטרנס גורם למזון להיות טעים יותר ובנוסף מעלה את זמן חיי המדף שלו. מוצרי המזון העשירים בשומן טרנס הם מוצרים מעובדים כגון מרגרינות (ומוצרים המכילים מרגרינה כגון בורקסים, ג'חנון, מלאווח,  עוגיות ועוגות), קרקרים, דגני בוקר וחטיפי אנרגיה מסויימים, חטיפים מלוחים ועוד. מחקרים רבים כבר הוכיחו את הקשר בין צריכה של שומן טרנס לעלייה ברמות LDL (הכולסטרול הרע), ירידה ברמות HDL (הכולסטרול הטוב),  היווצרות פלאק טרשתי וכתוצאה מכך -מחלות לב, התקפי לב ושבץ מוחי.

טרשת עורקים

מקור תמונה

ומה קורה בישראל?

בשנים האחרונות ניתן לראות שחברות מזון רבות מנסות לצמצם או להוריד לגמרי את כמויות שומן הטרנס במזון. למרות שבפועל התקנה על חובת סימון כמות שומן הטרנס על גבי אריזות מוצרי מזון אמורה להיכנס לתוקף רק ב-2014, על מוצרי מזון מסויימים ניתן כבר לראות סימון שכזה. כמובן שבדרך כלל נראה סימון של כמויות שומן טרנס על מוצרים שרוצים להראות כי אינם מכילים שומן טרנס או מוצרים הרוצים להראות שיש בהם מעט מאוד שומן טרנס (כמו מרגרינות מופחתות שומן).

תווית מזון

האם יש סיכוי שנראה גם בישראל איסור על הוספת שומן טרנס למוצרי מזון? מה שקורה ב-FDA בדרך כלל מגיע גם לארץ כך שאני רוצה להיות אופטימית. נראה שכבר יש נכונות במשרד הבריאות לצעד שכזה אך בינתיים ההתנגדות מצד חברות המזון הגדולות היא זו שמנצחת. צעד כזה בארץ יפחית משמעותית את ההוצאות על תרופות, טיפול במחלות לב, אישפוזים וכו' ולכן הוא כדאי לא רק מבחינה בריאותית אלא גם כלכלית. האם משרד הבריאות הישראלי ינצח בסופו של דבר את חברות המזון? נקווה מאוד שכן אך רק הזמן יגיד.

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות