צמחי מרפא- על קצה המזלגצמחי מרפא הם מאוד פופולריים ואנשים משתמשים בהם מסיבות ולמטרות שונות. חלק מצמחי המרפא נמצאים בשימוש כבר מאות ואלפי שנים ועדיין בשימוש עד היום. חלק קיבלו את הכינוי המכובד "תרופות סבתא" ואתם חייבים להודות שזה עובד! אם לפי האמונה הסינית העולם מחולק ל"מזרח" ו"מערב" אז כמובן שצמחי המרפא הם חלק מובהק מתרבות המזרח, הדוחה את השימוש בתרופות מערביות. מה שיפה זה שגם המערב מתחיל לאמץ לחיקו את צמחי המרפא, כיוון שיעילותם מוכחת יותר ויותר במחקרים מדעיים. לכל צמח מרפא יש את החומר הפעיל שבו, שבעבר לא היה ידוע אך עם התקדמות הטכנולוגיה כבר קל יותר למצוא מהו. כיום, יש תחליפים טבעיים להרבה מאוד תרופות והמון אנשים מעדיפים להשתמש במוצר טבעי מאשר בתרופה (או בנוסף לתרופה). אז קודם כל חשוב לציין שצמחי מרפא הם אמנם טבעיים אך הם עדיין משפיעים על מערכות הגוף שלנו ולא כדאי סתם לקחת דברים. כל מיצוי מכיל כמות מדודה של החומרים הפעילים שבצמח וחייב לעמוד בתקינה הבינלאומית. חשוב לקחת מינונים נכונים של החומרים הפעילים ולהתייעץ עם נטורופת/ית לפני שמתחילים לקחת משהו על בסיס קבוע. אמנם יש אלפי צמחי מרפא אבל בחרתי  את  הפופולריים והמדוברים יותר, וכמובן את אלו שיש להם קשר לתזונה.

שורש הג'ינסנג– נחשב כ"מרפא כל". צמח מאוד פופולרי ומאוד יקר. אפשר להשתמש בעלים הצדדיים שלו להכנת תה. הסגולות של צמח זה, עפ"י העולם המערבי: משפר למידה, מעכב את תהליך השיכחה, עוזר לגוף לעשות אדפטציה של הגוף לאחר מחלות (אדפטוגן). יש כמה סוגי ג'ינסנג:

  • ג'ינסנג אמריקאי: הג'ינסנג האמריקאי נחשב לפחות ממריץ מסוגי הגינסנג האחרים. הוא מסייע בהרגעת הגוף ומומלץ לסובלים מעייפות כרונית, מדיכאון וחולשה וכן מומלץ לנשים בגיל המעבר.
  • ג'ינסנג קוריאני: צמח המרפא הנפוץ ביותר במזרח הרחוק, ונחשב כממריץ ביותר מכל סוגי הג'ינסנג. יש לו השפעה ממריצה על מערכת העצבים והוא אמור לעזור לגוף במצבי סטרס וחולשה כללית. נחשב גם כ"מחזק צ'י" ועוזר בהגברת האון והפוריות ולכן מומלץ יותר לגברים. מומלץ גם לספורטאים כיוון שידוע כמשפר ביצועים ספורטיביים.
  • ג'ינסנג סיבירי: אחד מצמחי המרפא החשובים ביותר לחיזוק הגוף במצבי מתח נפשי. מקל את התסמינים הפיזיים והנפשיים הנובעים מעבודה בשעות הלילה.

גינקו בילובה- צמח הזיכרון. מועיל גם בשיפור הריכוז והיכולות הקוגניטיביות. מאט את תהליך השיכחה. פעילות צמח זה תהיה אפקטיבית במקרים של שיכחה קשה ולא שיכחה קלה. מתאים בעיקר במחלות הקשורות בגיל כמו אלצהיימר. השיפור בזיכרון מיוחס להרחבת נימי הדם ופעילות אנטיאוקסידנטית.

ג'ימנמה- ה-צמח לטיפול בסוכרת. הצמח מאזן את רמות HBA1C (המוגלובין מסוכר. אחד הבדיקות החשובות המשקפת את ממוצע איזון הסוכר לשלושת החודשים האחרונים). יש לו כושר לבצע התחדשות של איי לנגרהנס בלבלב (תאי הלבלב המפרישים את האינסולין). צמח עם השפעה היפוגליקמית (מוריד רמות סוכר), השפעה על קליטת האינסולין ע"י הגוף והשפעה על הפרשת אינסולין מתאי בטא בלבלב. אם אתם בעלי חולשה למתוקים תשמחו לשמוע שהצמח מפחית תאבון ואת הצורך במתוק. המנגנון הוא ע"י חומרים פעילים בצמח אשר מתחרים על הרצפטורים שאחראים על הטעם למתוק, הם נקשרים לרצפטורים, וכך נוצר דיכוי של הטעם המתוק. משתמשים בו גם כדי לעודד הרזיה. צמח הג'ימנמה נמצא יעיל גם להורדת כולסטרול ולכן מתאים גם לאנשים הסובלים מהסינדרום המטבולי.

גרגרנית יוונית (חילבה)-  חלק הצמח בשימוש רפואי הוא הזרעים (זהירות- זה מסריח!). החילבה נמצא מועיל במצבים הבאים: סוכרת – בצמח החילבה מצוי מרכיב האחראי כפי הנראה ליכולת הצמח להוריד את רמת הסוכר בדם ומחקרים שונים הראו ירידה ברמות הסוכר בחולים בסוכרת מסוג 2.  ייצור חלב בהנקה – אחד מהשימושים העיקריים היום שיש לחילבה ולכמוסות המופקות ממנה הוא הגברת ייצור החלב אצל נשים מניקות. כולסטרול – נראה כי פעילות רפואית זו קשורה למרכיבים הסאפונינים המצויים בחילבה המגיבים עם מלחי מרה במערכת העיכול. עוד שימוש נפוץ בזרעי החילבה הוא להגברת החשק המיני.

קינמון- עוד צמח שהתגלה לאחרונה כהיפוגליקמי (מוריד רמות סוכר) הוא הקינמון.עוד פעילויות המיוחסות לקינמון: פעילות נוגדת חיידקים ופעילות נוגדת פטריות (ולכן לקינמון אפקט חיובי בטיפול במחלת הקנדידה), מניעת יצירת קרישי דם, נוגד חימצון מאוד יעיל ומשפר את היכולת הקוגניטיבית.


אנג'ליקה סינית-
צמח מאוד פופולרי העובד בעיקר על הפעילות ההורמונלית. הצמח מכיל פיטואסטרוגנים ולכם מתאים לכל מיני בעיות נשים- מחזור לא סדיר, בעיות פוריות, התסמונת הקדם וסתית, הגברת ייצור חלב. השימוש הוא בשורש הצמח והוא משמש כצמח מחזק ונותן אנרגיה ולכן נהוג לתת אותו גם לנשים עם לחץ דם נמוך או אנמיה.

קוהוש שחור- משתמשים בו בעיקר לתסמיני גיל המעבר בנשים. הפעילות הבולטת של צמח זה היא שהוא גורם לרוגע כך שאפשר להשתמש בו במצבים של חרדות, נדודי שינה, סטרס, עצבים, לחץ, מיגרנות. כמו כן צמח זה נחשב לאנטי ראומטי, אנטי דלקתי, מוריד לחץ דם. זהו צמח הורמונלי ולכן טוב במצבים של כאבי מחזור וגלי חום בגיל המעבר.

ג'ינג'ר (שורש זנגביל)– צמח נפוץ מאוד ויעיל בבעיות הקשורות במערכת העיכול. הוא ממריץ הפרשה של מיצי מרה ומיצי עיכול, פועל כנוגד עוויתות, משפר את תנועתיות המעי ומסייע בסילוק גזים ובהפחתת נפיחות במערכת העיכול. נשים רבות בהריון משתמשות בג'ינג'ר כיוון שהוא נמצא יעיל בהפחתת בחילות ומניעת הקאות.

קמומיל- הקמומיל אולי זכור לכם כמשהו שסבתא/אמא אומרות שצריך לשתות כאשר כואבת הבטן. אז זה נכון מאוד! השימוש הוא בפרחים להכנת תה צמחים. פעילות הקמומיל מרגיעה והוא משמש בעיקר להרגעה במקרי נדודי שינה, הצמחת שיניים אצל תינוקות, מרגיע עיכול עצבני, נפיחות, כאבי בטן, דלקות קיבה ודלקות בדרכי העיכול.

כורכום- כן, כן, הכורכום הוא לא רק תבלין צהבהב, אלא צמח מרפא של ממש! השימוש הוא בשורש הצמח. הכורכום מתפקד כאנטיאוקסידנט– מגן מפני נזקים של רדיקלים חופשיים, מוריד תגובה דלקתית על ידי הורדת רמות היסטמין ויתכן גם על ידי הפרשת קורטיזון פנימי. הוא מגן על הכבד מפני רעלנים ומשפר זרימת דם. משתמשים בצמח זה בעיקר בבעיות כבד ובבעיות עיכול בגלל יכולתו לשפר זרימת מיצי מרה. הוא נחשב מאזן רמות כולסטרול ויעיל במצבי דלקת כגון ראומטיזם.

אכינצאה- האכינצאה נחשבת כאנטיספטית (מחטאת), אנטי-וירלית, אנטי-‏פטרייתית (פנימי וחיצוני), בעלת פעילות תומכת וממריצה של מערכת החיסון. משתמשים בצמח במצבי זיהומים ויראליים, חידקיים, פטריתיים: ברונכיטיס, פרינגיטיס, טונסליטיס, ‏הפטיטיס, סינוסיטיס, וגיניטיס, קנדידה, הרפס, אקנה, דלקת חניכיים, שפעת, נזלת. שימוש ‏חיצוני במקרים של כויות, פצעים מוגלתיים, דלקות עור, אחרי ניתוח או טראומה.‏

שום- החומר הפעיל בשום שאחראי לריח החזק נקרא אליצינה. לשום פעילות אנטי מיקרובקטריאלית ואנטי פטריתית. לשום יש פעילות היפוטנסיבית – מורידה לחץ דם. הוא טוב למערכת הנשימה – מכווץ את כלי הדם ומייבש ריריות. בשימוש חיצוני הוא מחטא ויעיל בכאבי ראש. בשימוש פנימי משתמשים בו להורדת לחץ דם, למצבי יתר ליחה ולשלשול עקב פרזיטים. בשימוש חיצוני משתמשים במקומות שרוצים להזרים דם, ובמקום שיש דלקת.

לבנדר- צמח הלבנדר מכיל שמנים אתריים שאותם ניתן למרוח על פצעים בכדי לזרז את החלמתם (הלבנדר עוזר בהזרמת דם לאיזור הפגוע). אפשר גם להשתמש בלבנדר למטרות של רגיעה ובעיקר במצבים של נדודי שינה או כאבי ראש.

נר הלילה- השימוש הוא בשמן שמיוצר מזרעי הצמח (שמן נר הלילה), שמכיל כמויות גדולות של (GLA (gamma-linolenic acid המהווה חומר מוצא ליצירת חומצות שומן חיונית מסוג אומגה- 6. שמן נר הלילה משמש בעיקר להקלה על תופעות של גיל המעבר, לאיזון כולסטרול ולחץ דם, מחלות לב ולשמירה על עור בריא. שמן נר הלילה הוא אנטי דלקתי, ולכן עוזר במצבים של ארטריטיס.

עוזרר- הפרחים, הפירות והעלים של צמח זה נמצאו כבעלי סגולות מועילות למחלות לב. הצמח מכיל פלבנואידים (סוג חזק של נוגדי-חמצון) כולל רוטין, טנינים, ספונינים, גליקוזידים ציאנוגנים. צמח זה משקם את הלב, מרפה ומרחיב את העורק הכלילי ואת העורקים הפריפראלים. משתמשים בו לבעיות בעורק הכלילי, תעוקת לב, כשל לב, לחץ דם גבוה, טרשת עורקים. ניתן להשתמש גם לשיקום בעקבות התקף לב.

גוגוליפיד- צמח הנמצא כמועיל במקרים של כולסטרול ושומנים בדם. במחקרים נמצא הגוגוליפיד כחומר יעיל ביותר לטיפול ברמות שומנים לא מאוזנות בדם, כלומר יתר כולסטרול שנובע מעודף טריגליצרידים, רמות גבוהות של LDL (הכולסטרול הרע), ונמוכות של HDL (הכולסטרול הטוב). מחקרים שונים הראו שבתוך ארבעה עד שנים עשר שבועות של טיפול, רמות כולסטרול כללי יורדות בשיעורים שבין 14-27%, רמות טריגליצרידים יורדות בשיעורים שבין 22-30% ורמות HDL עולות בשיעור ממוצע של 60%. החומרים הפעילים העיקריים של הגוגול הם הגוגולסטרונים והם פועלים בגוף במספר מנגנונים: הפחתת ספיגת הכולסטרול במעי, הפחתת ייצור כולסטרול בכבד, הגברת פירוק  LDL והגברת קצב קשירת LDL לתאי הכבד ופינוי מולקולות אלו מהגוף. בנוסף, הגוגוליפיד הוא אנטיאוקסידנט מצויין אשר מונע התפתחות טרשת עורקים (הצטברות שומנים על העורקים) ואף מפחית הצטברות שכזו לאחר שכבר החלה. 

צמחי מרפא יכולים לעזור גם במחלות לב וכולסטרול


2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות