עושים הכל כמו שצריך ולא יורדים במשקל? הנה 10 סיבות אפשריותדיאטה של ירידה במשקל היא מאתגרת, קשה ולרוב גם מגבילה. לכן אני חושבת שבשביל לחיות חיים יותר מאושרים ומספקים חשוב לחיות בריא ולאכול בריא ת-מ-י-ד, בכדי לא להגיע בכלל לדיאטות של הורדה במשקל. בשביל לחיות בריא חשוב שיהיה ידע לגבי תזונה בריאה והרגלי אכילה נכונים. ולאחר שאמרתי את כל זה… מה לעשות, אף אחד מאיתנו לא מושלם וגם לאלו מאיתנו שחיים בריא ושומרים על תזונה נכונה יש תקופות בהן עולים במשקל וצריכים לעבוד קשה בשביל להוריד אותו. אם אתם אוכלים אוכל בריא, עושים ספורט ועדיין לא מצליחים להוריד במשקל יכול להיות שיש כמה דברים שאתם לא עושים נכון. הנה 10 סיבות אפשריות, כולל הצעות לשינויים שיעזרו לכם להגיע למטרה שלכם.

למה לא יורדים במשקל

Image Source

1. אתם לא פעילים כמו שנדמה לכם 

עושים הליכות? מתאמנים בחדר כושר? מעולה, אבל רב הסיכויים שאם העבודה שלכם היא בעיקר בישיבה מול המחשב אתם עדיין לא מספיק פעילים.

מה עושים?

בשביל להגביר פעילות אתם לאו דווקא צריכים לעשות יותר ספורט אלא פשוט להוסיף קצת פעילות "בלי לשים לב": לעלות במדרגות, ללכת ברגל לסופר, לחנות קצת יותר רחוק ממקום העבודה וללכת כמה דקות ברגל. השינויים הקטנים הם אלו שעושים את ההבדל הגדול. מרחיקי הלכת יכולים לקנות מד צעדים ולנסות להגיע ל10,000 צעדים ביום, כמות הצעדים היומית הנדרשת בכדי לשמור על המשקל והבריאות.

2. אתם טועים בהערכת כמויות המזון שאתם אוכלים

רוב האנשים טועים בהערכה של כמויות המזון שהם אוכלים- הם חושבים שהם אוכלים פחות מזון ממה שהם אוכלים באמת. טעות זו מתרחשת בעיקר בכמויות גדולות של אוכל. האם אי פעם מדדתם איך נראית כוס של אורז מבושל או שאתם פשוט מוזגים לצלחת כמות שנראית לכם הגיונית? לעתים אנחנו אוכלים יותר ממה שאנחנו צריכים לאכול בלי לשים לב.

מה עושים?

נכון, זה די מעיק ומעצבן למדוד/לשקול אוכל לפני שאוכלים אותו אבל בכדי להבין מהי גודל מנה מומלץ למדוד את האוכל כמה פעמים עד שלומדים והופכים את אותה כמות להרגל. הנה עוד כמה שיטות פשוטות להפחתת כמויות המזון שאנו אוכלים.

3. אתם לא שומרים על ההרגלים הבריאים שאימצתם

שינוי הרגלים מזיקים ואימוץ הרגלים בריאים הם צעדים מאוד חשובים בתהליך של ירידה ושמירה על המשקל. לא משנה אם החלטתם שמהיום אתם אוכלים רק בישיבה או שותים אלכוהול רק בסוף השבוע, לא תמיד אנחנו מצליחים לשמר את ההרגלים הללו למרות שנראה לנו שכן. קל מאוד לשכוח את ההרגלים החדשים שהבטחנו לעצמנו שנשמור.

מה עושים? 

החיים שלנו עמוסים ולא תמיד אנחנו זוכרים לעשות דברים שחשוב לנו לעשות. בכדי לזכור את ההרגלים הבריאים שאנחנו רוצים לאמץ אפשר ליצור רשימה על ההרגלים הללו ופשוט לסמן "וי" על כל פעולה חיובית שעשיתם באותו יום ולראות מה עוד לא עשיתם. עוד דרך היא לרשום כל הרגל שכזה על פתקון דביק ולהדביק במקומות אסטרטגיים, לדוגמא להדביק פתק על המקרר שעליו כתוב "לאכול סלט ירקות כל יום".  לאט לאט ההרגלים הללו יהפכו לחלק משגרת היום יום שלכם וכבר לא תצטרכו להזכיר לעצמכם לעשות אותם.

4. אתם עושים יותר מדי ספורט

פעילות גופנית משולבת עם תזונה נכונה זו הדרך הנכונה לירידה ושמירה על המשקל. זה אולי נשמע מוזר ומנוגד להגיון אבל יותר מדי ספורט יכול לגרום לתוצאה הפוכה ודווקא להקשות עליכם בתהליך הירידה במשקל. הבעיה היא שפעילות גופנית מגבירה את הרעב. תחושת הרעב המוגברת עלולה לגרום לנו לאכול יותר ממה שהיינו אוכלים ללא הפעילות הגופנית. בנוסף, הרבה אנשים חשים צורך "לפצות" את עצמם ביותר אוכל לאחר פעילות גופנית, ואז עם עלולים לאכול יותר ממה ש"שרפו" באימון.

מה עושים?

נרגעים ומורידים קצת במינון של הספורט. אין ספק שספורט זה חשוב אבל אם אתם מרגישים שאתם מעמיסים על עצמכם יותר מדי אימונים בחדר כושר כדאי לנסות להירגע מעט או לחילופין לגוון את סוג הפעילות שאתם עושים או להגביר את הפעילות היומיומית הבסיסית שלכם (10,000 צעדים- זוכרים?). אני מכירה כמה אנשים שהתאמנו כ-5 פעמים בשבוע ולא הבינו למה הם לא יורדים במשקל ודווקא לאחר שהצעתי להם להפחית אימון אחד או שניים הם פתאום התחילו לרדת.

tired_girld_racetrack-340x220

Image Source

5.  אתם אוכלים מהר מדי

מחקרים מראים שמרגע תחילת האכילה למוח שלנו לוקח 20 דקות לשלוח לנו אותות של שובע. כשאוכלים לאט נותנים למוח את הזמן הזה וכך לא מסיימים את הארוחה בתחושת רעב. בנוסף, כשאוכלים בתשומת לב, בלי הסחות דעת ונהנים מכל ביס של האוכל, מרגישים סיפוק ושובע בסיום הארוחה. אנשים שאוכלים מהר גם אוכלים יותר, כיוון שאותות השובע עוד לא מספיקים להגיע. בעצם, אותה ארוחה יכולה להשביע פחות כשאוכלים מהר.

מה עושים?

ישנן מספר טכניקות להאטה באכילה:

  • שינוי סביבת האכילה
  • לגימת מים לאחר כל כמה ביסים
  • אכילה של אוכל חם תאט את קצת האכילה. אם אתם יכולים להתחיל את הארוחה עם מרק זה בכלל מעולה
  • מודעות לסימני השובע שהגוף נותן לנו- מודעות זו יכולה להזכיר לכם להאט את הקצב
  • מדידת הזמן שלוקח לכם לאכול ועם הזמן ניסיון להאריך זמן זה

6. אתם לא מבחינים בין "רעב" ל"דחף"

המון אנשים לא יודעים להבחין בין רעב לבין דחף.

  • רעב= אני עדיין רעב לאחר שעברו 20 דקות מתחילת הארוחה/לא אכלתי כבר כמה שעות.
  • דחף= כאשר מניעים פיזיולוגיים ורגשיים מביאים אותך לאכול. הפיתוי לא מול העיניים שלנו אבל כל הגוף שלנו משתוקק אליו, מסיבות כגון פרידה מבן זוג, למידה למבחן וכו'…

ישנה גם את תחושת התאווה– אני לא חש רעב אבל הנוכחות של המזון המפתה גורמת לי לרצות לאכול אותו. קינוחים הם בדרך כלל תאווה.

מה עושים?

בכדי לא לאכול בכל פעם שדחף או תאווה משתלטים עלינו חשוב מאוד לדעת להבדיל ביניהם לבין רעב אמיתי. ההבדלה הזו היא ממש לא פשוטה כי לפעמים התחושות הן אותן תחושות. אחת השיטות ללמוד את ההבדל היא לנהל טבלת ניטור רעב בה אתם רושמים את רמות הרעב/מלאות שלכם לפני הארוחה, במהלכה, בסיומה  ו-20 דקות אחריה. אחרי שתתנסו ותשימו לב לתחושות שלכם בבטן ובגוף תהיה לכם יכולת אבחנה הרבה יותר טובה ותוכלו לדעת מתי אתם רעבים ומתי לא.

7. הדיאטה שלכם יותר מדי מגבילה

להחליט ש"מהיום אני לא אוכל בכלל שוקולד" או כל מזון אחר שאתם אוהבים אבל מחליטים להוציא לגמרי מהתפריט, רק מעלה את הסיכויים שבעתיד הקרוב תאכלו ממנו בעודף.

מה עושים?

דיאטה מאוזנת הכוללת גם את ה"חטאים" האהובים עליכם. אפשר להחליט שכל יום אוכלים 4 קוביות שוקולד או שבסוף השבוע אני מרשה לעצמי לאכול פרוסת עוגה קטנה. הכל עניין של איזון ואיך משלבים את האוכל שאתם אוהבים בתפריט הכולל את כל אבות המזון. תפריט שכזה יפחית את הסיכויים לזלילות לא מתוכננות של למשל… ביסלי פיצה (החטא הפרטי שלי :)).

8. אתם אוכלים יותר מדי מזון "דיאטטי"

האם "דיאט", "מופחת קלוריות", "קל" "ללא סוכר" ו"דל שומן" הן מילים שמופיעות על רוב מוצרי המזון שלכם בבית? אם כן אז הגיע זמן לשינוי! מוצרי המזון הללו נשמעים מאוד מפתים בזמן הדיאטה… 4 פרוסות לחם קל במקום 2 פרוסות לחם רגיל נשמע די טוב לא? נכון, אבל האם טעמת לחם קל? האם זה באמת משהו שבא לך לאכול ממנו 4 פרוסות? עדיף לאכול 2 פרוסות של לחם מלא ולחוש סיפוק מהאכילה. מזונות אלו נתפסים אצל אנשים רבים כבריאים יותר אבל לרוב זה ממש לא נכון. מזון שהוא דל בשומן יהיה עשיר יותר בסוכר. מזון "דיאטטי" לרוב יכיל הרבה מאוד רכיבים שאת שמם קשה להגות, לא ישביע אותנו וישאיר אותנו עם רצון לעוד אוכל, מה שבסופו של דבר יוביל אותנו לתסכול ואכילה מוגברת.

מה עושים?

שימו לב לרכיבים שעל גבי האריזה ולימדו לקראו תוויות מזון. העדיפו מזונות בהם אפשר למצוא כמה שיותר רכיבים טבעיים. רשימה ארוכה מדי של רכיבים צריכה להדליק נורה אדומה. לא כל מזון שמתהדר באיזושהי הטבה בריאותית הוא באמת בריא. אוכל טבעי הוא האוכל הבריא באמת והוא זה שישמור אותנו מסופקים לאורך זמן.

healthy-eating-264023310

Image Source

9. אתם לא זוכרים למה חשוב לכם לרדת במשקל

למה אתם רוצים לרדת במשקל? הרבה אנשים יגידו שבשביל להיראות טוב יותר או להיות בריאים יותר. בדרך כלל עומדות מחשבות מעט יותר עמוקות מאחורי הסיבות שבגללן רוצים לרדת במשקל. למשל: להרגיש נוח בבגדים שאני אוהבת, לחזור להתאמן בלי להרגיש מבוכה בגוף שלי, להרגיש שאני בשליטה על הגוף וההתנהגות שלי. כשאנחנו לא זוכרים למה התחלנו עם הדיאטה מלכתחילה, יהיה לנו קשה מאוד לעמוד בפני "מחשבות מחבלות" כגון: "האם באמת שווה לי לסבול בשביל להוריד במשקל?" או "הקרואסון הזה ממש מפתה. לא יקרה כלום אם אני יאכל קרואסון אחד למרות שאני לא ממש רעבה".

מה עושים?

מזכירים לעצמינו פעם או אפילו כמה פעמים ביום למה להוריד במשקל זה משהו שכל כך חשוב לנו לעשות. קחו כרטיסיה קטנה (כזו שאפשר להכניס לארנק או לכל מקום ממנו תוכלו לשלוף אותה במהרה) ורישמו עליה את כל הסיבות שבגללן החלטתם לעשות דיאטה. הסיבות הללו הם בעצם היתרונות שאתם מוצאים בירידה במשקל. נכון שזה נראה פשוט לזכור את הסיבות הללו ולא לכתוב אותן אבל כשפתאום נתקלים בעוגת שוקולד חמה (או בביסלי פיצה), תאמינו לי שקל מאוד לשכוח. ככל ש"ניכנע" יותר פעמים למחשבות המחבלות ונוותר לעצמינו כך יעלו הסיכויים שנוותר לגמרי על הדיאטה ונעלה את כל מה שהורדנו, ואפילו יותר.

10. אתם אוכלים יותר מדי מחוץ לבית

גם אם זה רק סלט או מזון אחר שנראה לכם בריא, רוב הסיכויים שאם הייתם מכינים אותו בבית הוא היה מכיל פחות קלוריות. אין מה לעשות, כשאנחנו אוכלים בחוץ אין לנו שליטה על הכמויות של השמן, או כל רכיב אחר שיש במנה. במסעדות רבות יש סלטים שמכילים כמות לא נתפסת של קלוריות. זה שהמנה מכילה ירקות לא הופכת אותה לרזה ולכזו שניתן לאכול באופן יומיומי.

מה עושים? 

מנסים לאכול כמה שיותר בבית כיוון שאז יש בידינו את השליטה המלאה של מה שאנחנו מכניסים לעצמנו לגוף. האכילה במסעדות מוכרחה להצטמצם במידה ואתם מעוניינים לרדת במשקל. כשאתם כן אוכלים בחוץ עשו זאת בחוכמה- ביחרו את המנות בתפריט שנראות לכן בריאות יותר. בקשו את הרוטב בצד כך שתוכלו לשלוט בכמות, הימנעו ממזונות שומניים ואם אתם אוכלים סושי עז וותרו על הטריאקי והטמפורה. אגב, באתר של ארומה תוכלו למצוא מידע לגבי כמה קלוריות, פחמימות, חלבונים וכו' יש בכל אחד מהמוצרים שלהם. הידע הזה יכול לעזור לכם לתכנן איזו מנה לבחור. אני מקווה שבעתיד עוד מסעדות יאמצו את הרעיון.

 

אז נכון שפתאום "הכל כמו שצריך" כבר לא נראה כמו הכל? בסופו של דבר שינוי התנהגויות "מזיקות" ואימוץ של כמה שיותר הרגלים טובים הם אלו שיעזרו לנו לשמור על המשקל לאורך זמן. עם הזמן ההרגלים החדשים יהפכו לאורח חיים. בהצלחה 🙂

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות