משקאות קלים והשפעתם על גופינומשקאות קלים היו והינם פופולריים מאוד. הצבעים היפים, המתיקות, הפרסומות שגורמות לנו להרגיש שאם נשתה את משקה X נהיה פופלריים ומאושרים בחיים… אז זהו ש…לא!

ה- Infographic הבא מדבר בעיקר על שתייה מוגזת ממותקת אבל רוב הפרמטרים מתייחסים גם לשתייה ממותקת לא מוגזת וזה כולל את כל סוגי המיצים וגם אייס-תה.

ה- Infographic הבא מסכם בצורה נהדרת את ההשפעות המזיקות של המשקאות הקלים מהרגע שאנחנו לוקחים שלוק, דרך כל האיברים שעליהם משפיע המשקה. בהמשך, אסביר וארחיב קצת על הנקודות החשובות. ניתן ללחוץ על התמונה בכדי לפתוח אותה בעמוד חדש ואז לשחק עם הזום.

בראש ובראשונה, הסיכון העיקרי משתייה קבועה של משקאות קלים הוא השמנה, והשמנה היא פתח להתפתחותן של עוד המון צרות אחרות!  ב-Infographic אפשר לראות סטטיסטיקות של מחלות הנלוות להשמנה:

  • 70% ממחלות הלב מקורן בהשמנה
  • 42% ממקרי סרטן השד וסרטן המעי מאובחנים אצל אנשים שמנים (Obese)
  • 30% מניתוחי כיס המרה קשורים בהשמנה (למיצי המרה המופקים בכיס המרה יש תפקיד חשוב בפירוק השומן בגוף)

אז בואו נתחיל… באילו איברים ומערכות פוגעת השתייה הקלה?

לבסירופ הפרוקטוז (High Fructose Corn Syrup), שניתן למצוא בכל המשקאות הקלים הממותקים, הוא ממתיק תעשייתי זול ולכן יש שימוש נרחב בו בתעשיית השתייה הקלה והממתקים. ממתיק זה הוכח כקשור בעלייה בסיכון לסינדרום המטבולי. הסינדרום המטבולי מאגד בתוכו כמה מחלות/בעיות הקשורות אחת בשנייה. מי שיש לו את הסינדרום המטבולי הוא בעל סיכויים גבוהים מאוד לחלות במחלות לב וסוכרת. השמנה בטנית מעלה באופן ניכר את הסיכון לחלות בסינדרום המטבולי. הבעיות המרכיבות את הסינדרום המטבולי:

  •  לחץ-דם סיסטולי מעל 130 מ"מ כספית ודיאסטולי מעל 85 מ"מ כספית.
  •  כולסטרול טוב (HDL) נמוך מ- 40 מ"ג/ד"ל
  • רמת טריגליצרידים בדם גבוהה מ- 150 מ"ג/ד"ל
  • רמת גלוקוז בצום גבוהה מ- 100 מ"ג/ד"ל
  • BMI>30

כבד– 20 דקות לאחר שתייה של משקה ממותק, רמות הסוכר עולות בצורה חדה (הסוכרים בקולה הם סוכרים פשוטים ולכן מעלים בבת אחת את רמות הדם), וכתוצאה גם רמות האינסולין עולות ברמה חדה. האינסולין הוא הורמון המעודד סינטזה של שומן, וכתוצאה הכבד יגיב בכך שיהפוך את הסוכר ישירות לשומן. ובכלל, הפרוקטוז שבמשקאות הקלים, הולך ברובו לבניית טריגליצרידים, שהם שומנים מסוכנים שמצטברים בכבד ובדם (תזכרו: משקאות קלים=פרוקטוז=טריגליצרידים. זה שכביכול אין שומנים בערכים התזונתיים של המשקאות הקלים לא אומר שהסוכר שם לא הופך אחר כך לשומן בגוף). חוץ מזה, העליות החדות האלה ברמות הסוכר בדם, וכתוצאה- עליות חדות של הפרשת אינסולין מהלבלב גורמות לאט לאט לרגישות לאינסולין (Insulin Resistance=IR), כלומר הלבלב מפריש עוד ועוד אינסולין אבל הגוף כבר לא ממש מגיב אליו, וזהו הצעד הראשון בהתפתחות של סכרת סוג 2.

שיניים– הסוכר הרב והחומצה שבמשקאות הקלים פוגעים בציפוי של השן (אנאמל). הפגיעה בשן גורמת לעששת ולריקבון השן, ויכולה להגיע עד לכדי פגיעה בעצב השן ולהרס מוחלט שלה.

נשימה במשקאות מוגזים יש חומר משמר שנקרא סודיום בנזואט, המעלה את רמות הנתרן בגוף ובנוסף, גורם אצל אנשים מסוימים לאסטמה.

כליות- קולה מכילה חומצה זרחתית (phosphoric acid) הקשורה לאבנים בכליות ובעיות כליה אחרות.

עצמות– אותה חומצה זרחתית (מהמילה זרחן דרך אגב…) אחראית גם לבעיות בעצמות. הזרחן הוא מינרל חשוב הקשור לעצמות, אבל באופן שלילי (בניגוד לסידן): יותר מדי זרחן גורם לאט לאט לפירוק העצם ולהיחלשותה. בנוסף, עודף הזרחן בגוף מופרש בשתן ולוקח איתו גם את הסידן! וכפי שציינתי, הסידן הוא מינרל החשוב מאוד לבנייה של העצם, ועם פחות סידן בגוף, העצמות שלנו יהיו פחות חזקות. כל אלו מעלים את הסיכון לאוסטאופרוזיס, שגם ככה הסיכויים לחלות במחלה הזו הם גבוהים: 1 מתוך 3 נשים תחלה באוסטאופרוזיס (אצל הגברים הסיכון הוא נמוך יותר).

פוריות– הציפוי הפנימי של פחיות המשקה מכיל את החומר ביספינול-A, חומר הנמצא כמסרטן המצוי גם בבקבוקי פלסטיק לתינוקות (למרות שהיום חברות רבות מייצרות בקבוקים ללא הביספינול-A), בקבוקי מים וקופסאות פלסטיק. הביספינול- A גורם ל"בלאגן" במערכת האנדוקרינית (הורמונלית) וכתוצאה- למצבים כמו התבגרות מינית מוקדמת ובעיות בפוריות.

אז כפי שראינו, המשקאות הקלים יכולים להיות די מסוכנים. הסכנה הראשונית היא השמנה, שמהווה פתח לעוד ועוד מחלות… אמנם התייחסתי בכתבה בעיקר למשקאות מתוקים אבל זה לא שמשקאות דיאטטים הם לא מזיקים- החומצה הזרחתית למשל (שגורמת לבעיות בכליות ובעצמות), נמצאת גם בדיאט קולה. גם סביב הממתיקים המלאכותיים, כמו אספרטיים ואססולפם K, יש ויכוח, אבל לא אכנס לזה עכשיו (אפשר לקרוא עוד על ממתיקים מלאכותיים בכתבה: "ממתיקים מלאכותיים-כדאי לדעת!").

 

*ה-Infographic לקוח מתוך האתר Visual.ly

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות