10 מיתוסים מוטעים על דיאטותדיאטה. מילה קצת מפחידה שתומנת בחובה כל כך הרבה שיטות, דרכים ועצות. אנחנו הדיאטניות מתמודדות הרבה פעמים עם תפיסות מאוד לא נכונות שיש למטופלים על דיאטות. למה בעצם קיימים מיתוסים מוטעים על דיאטות? התשובה היא פשוטה: חוסר ידע של אנשים על מזון, על הגוף האנושי ועל איך הוא באמת פועל. הנה כמה מהמיתוסים המוטעים היותר נפוצים הקיימים בנוגע לדיאטות והאמת לאמיתה לגבי כל אחד מהם.

 Diet

מקור

1. דילוג על ארוחת בוקר זה מרזה

הרבה אנשים נוטים לחשוב שדילוג על ארוחת בוקר=חיסכון בקלוריות=ירידה במשקל. הבעיה היא שהגוף קצת יותר חכם מזה… כשהוא לא מקבל מזון הוא מתייעל ופשוט שורף פחות קלוריות.  אכילת ארוחת בוקר, בעיקר ארוחה שעשירה בחלבונים ופחמימות מורכבות, מגבירה את קצב חילוף החומרים, מסייעת להפחתת רמת הרעב במהלך כל היום ואת כמות הקלוריות היומית הנאכלת. כלומר, ההפך הוא הנכון-איכלו ארוחת בוקר, היו פחות רעבים במהלך היום ובסופו של דבר תאכלו פחות.

2. דילוג על ארוחות ביניים זה מרזה

מיתוס זה מזכיר במעט את מיתוס דילוג על ארוחת הבוקר כיוון שהרעיון העומד מאחורי התפיסה הוא דומה- נאכל פחות קלוריות=נוריד במשקל. הגוף שלנו צריך תדלוק (אוכל) כל 2-4 שעות בכדי לשמור על רמות סוכר מאוזנות ועל חילוף חומרים תקין (כלומר שהגוף יהיה כמה שיותר יעיל בשריפת קלוריות). עוד היבט חשוב של ארוחות הביניים הוא שהן שומרות עלינו מלהגיע מורעבים לארוחה ולאכול ללא הגבלה. תחשבו על זה, הרבה יותר קשה לנו לשלוט בכמויות שאנחנו אוכלים כשאנחנו מאוד רעבים, לעומת זאת אם נאכל ארוחת ביניים לא נגיע מורעבים לארוחה ורוב הסיכויים שנאכל פחות. ארוחת ביניים יכולה להיות פרי, יוגורט, פרי ויוגורט, כריך, פרי ואגוזים (רק לא להגזים עם האגוזים :)), או כל מה שישקיט את תחושת הרעב המציקה של בין הארוחות.

הוא כנראה דילג על ארוחת הביניים
הוא כנראה דילג על ארוחת הביניים
מקור

3. גלוטן זה משמין

מיתוס זה הוא אופנתי במיוחד. אני שומעת עוד ועוד על אנשים שהחליטו להימנע מגלוטן והם משוכנעים שזו הסיבה שבגללה הם מורידים במשקל. אז בואו נתחיל בהסבר על מה זה בעצם גלוטן. גלוטן הוא חלבון החיטה ולכן ניתן למצוא גלוטן במזונות כמו פסטה, לחם, מאפים ובעצם כל מה שמכיל חיטה. אנשים החולים בצליאק- אסור להם לצרוך גלוטן. למה? כיוון שהמעי שלהם מזהה את הגלוטן כגוף זר, תוקף אותו וכתוצאה נוצרת תגובה דלקתית המלווה בכאבי בטן, הקאות, שלשולים ועוד תופעות לא נעימות. אנשים שאינם חולים בצליאק- לא אמורה להיות להם שום בעיה עם גלוטן, והוא בטח ובטח לא אמור לגרום להם להשמין. אז איך אפשר להסביר את הירידה במשקל של אלו שהפסיקו לצרוך גלוטן? בטח שמתם לב שגלוטן מצוי בכל המאכלים שרובינו מתקשים להימנע מהם ואוהבים לאכול מהם די הרבה. כשנמנעים ממזונות כאלה, בדרך כלל מתחילים לאכול יותר חלבון, ירקות, קטניות- כלומר יותר בריא. מזונות אלו משביעים יותר ומכילים פחות קלוריות ולכן זהו הגורם לירידה במשקל ולא ההימנעות מהגלוטן עצמו.

4. תירס, אפונה, תפוח אדמה ושעועית הם ירקות

מוצרי מזון שונים נתפסים בעיני המון אנשים כירקות למקות שהם בעצם לא. אפונה ושעועית (אדומה ולבנה) שייכות לקבוצת הקטניות, מה שאומר שהן נחשבות פחמימות. תירס ותפוחי אדמה הם סוגים של דגנים, כלומר גם כן פחמימות. למה בעצם חשוב לדעת מה זה מה? הבדל "קל" בערך הקלורי. בעוד ירקות מכילים מעט מאוד קלוריות (כ-25 קלוריות לכוס ירק בבמוצע), קטניות ופחמימות מכילות יותר (כ-90 קלוריות בחצי כוס קטניות מבושלות) ולכן לא מומלץ לאכול מהן בכמויות מאוד גדולות.

5. מאכלים דלי שומן/סוכר/קלוריות הם מרזים

על הגוף קשה לעבוד… אפשר לתת לו מזונות דלי שומן/קלוריות אבל הוא לא ירגיש שובע. תחליפים דיאטטיים הם לרוב לא מאוד אפקטיביים בגרימת שובע. התוצאה היא שנאכל יותר כי אנחנו יודעים שזה דל קלוריות או שנאכל את התחליף הדיאטטי ונהיה רעבים לאחר מכן (וכולנו יודעים שתחושת רעב מתמדת היא שגורמת בסופו של דבר לבולמוסי רעב ושבירת דיאטה). העצה שלי היא להימנע מתחליפים דיאטטיים כמו לחם קל, יוגורט ללא סוכר וכו'. עדיף לאכול את המקור במידה הנכונה ולחוש שובע.

שימו לב שלרוב "דל שומן" לאו דווקא אומר פחות קלוריות.

לגבי מאכלים דלי/ללא/ללא תוספת סוכר- מאכלים אלה בד"כ מיועדים לסוכרתיים ומכילים לרוב סוכר אלכוהולי (כל הסורביטול ומה שנגמר ב"ol"). סוכר אלכוהולי אינו מעלה את רמות הסוכר בדם אך מכיל כמחצית הקלוריות שבסוכר ולכן בדרך כלל לא תראו הבדלים משמעותיים במספר הקלוריות במוצרים האלה.

97(1)
מקור

6. מאכלי דלי שומן/סוכר/קלוריות הם בריאים

יש נטייה לחשוב שאם מוצר מסויים מסווג כ "דל שומן/סוכר/קלוריות" הוא בריא. הפנימו את הכלל הבא: אם מזון דל ברכיב X, הוא יכיל יותר מרכיב Y. הכוונה שלי היא שאם מפחיתים למשל שומן במוצר מסויים אז צריך לפצות על המחסור בשומן בכך ששמים יותר סוכר/מלח. מזון שהוא דל בסוכר (פחמימות), בד"כ יכיל יותר שומן כפיצוי. לסיכום, מוצרים עוברים תהליכים מסויימים בשביל להיות "דל". התהליכים האלה בדרך כלל כוללים תוספות של כל מיני חומרים אחרים שעדיף לנו לא לצרוך.

7. פעילות אירובית בלבד תגרום לי לרדת במשקל

מחקרים רבים כבר הוכיחו שלפעילות אירובית יש השפעה מועטה על הירידה במשקל, לעומת ההשפעה של הדיאטה עצמה. יש שתי סיבות עיקריות לכך: הראשונה היא שבפעילות אירובית ההוצאה האנרגטית היא של מאות קלוריות בלבד באימון והשנייה היא שכשאנחנו עושים ספורט אנחנו בדרך כלל אוכלים יותר. בצעידה של 45 דקות נשרוף כ-300 קלוריות. ללא הגבלה קלורית סביר מאוד שלא נראה ירידה משמעותית במשקל. כמובן שבסעיף זה אני לא מדברת על אנשים שמתאמנים 2-3 שעות ביום (במצב זה תיתכן ירידה במשקל גם ללא הגבלה קלורית), אלא על אנשים המבצעים פעילות אירובית מספר פעמים בשבוע.

פעילות אירובית מתונה, אפילו הליכה של 30 דקות ביום, היא בעלת השפעה מיטיבה על הבריאות שלנו, אבל אם אתם רוצים ירידה משמעותית ובריאה במשקל שלבו פעילות אירובית, אימוני כוח ודיאטה. שילוב זה הוא השילוב המנצח בירידה במשקל ולאחר מכן שמירה על המשקל החדש.

8. פעילויות כמו פיאלטיס ויוגה שורפות הרבה קלוריות

פילאטיס ויוגה הן רק דוגמאות אך הכוונה פה היא לאימוני כוח באופן כללי. לאימוני כוח יתרונות רבים, אך שריפת קלוריות וירידה במשקל הן לא חלק מהם. למרות שבאימוני כוח אפשר גם להזיע לא מעט ההשלכה העיקרית שלהם בתהליך הירידה במשקל היא לא שריפת הקלוריות אלא בעיקר מניעת פירוק השריר, ולעתים גם בנייה שלו. בתהליך ההרזייה יש פגיעה במסת השריר שלנו כיוון שבנוסף לשומן, הגוף מפרק גם שריר לקבלת אנרגיה. פעילות אירובית תשרוף קלוריות אך לא תעזור בשמירה על מסת השריר. שמירה על מסת שריר משמעה גם גוף חטוב יותר ככה שמאוד מומלץ לשלב 2-3 אימוני כוח בשבוע בנוסף לפעילות האירובית. ואם כבר הזכרתי יוגה ופילאטיס, פעילויות אלו גם תורמות רבות לגמישות, שיפור היציבה, הפחתת מתח נפשי ושיפור טכניקות נשימה.

pilates

מקור

9. במים בטעמים אין הרבה קלוריות אז אפשר לשתות מהם ללא הגבלה

בשנים האחרונות, תעשיית המים בטעמים בארץ נעשתה פופלארית מאוד. מים בטעמים קיבלו מעין לגיטימציה כמשקה דל קלוריות שאפשר לשתות ממנו ללא הגבלה. צר לי לבשר שמים בטעמים מומתקים על-ידי פרוקטוז, כלומר סוכר תעשייתי נחות ביותר שגורם לעלייה ברמות הטריגליצרידים בדם. נכון שבמים בטעמים תמצאו פחות פרוקטוז מאשר בקולה אבל הוא עדיין שם. בכוס (250 מ"ל) מים בטעמים יש כ-40 קלוריות. מספיק ששתיתם 5 כוסות כאלו ביום וכבר צרכתם 200 קלוריות יותר. לאחרונה נביעות יצאה עם מוצר חדש בגזרת המים בטעמים: נביעות+7, מים בטעמים המכילים רק 7 קלוריות ב-100 מ"ל במקום 15, והממותקים בעזרת סטיביה. בהתחלה שמחתי לשמוע על השימוש בסטיביה במקום הפרוקטוז אך כשהסתכלתי על רשימת הרכיבים גיליתי שלמרות השימוש בסטיביה ישנו עדיין שימוש גם בפרוקטוז. חבל. בארה"ב קיימים מים רבים בטעמים המומתקים בעזרת תמצית פרי בלבד… בקרוב אצלנו?

10. דיאטת ה-HCG (או דיאטת הרעבה) היא דרך טובה ומהירה לרדת במשקל

לצערי ולצערם של אנשי מקצוע רבים, דיאטת ה-HCG הפכה פופולארית ביותר בשנתיים האחרונות כך שאני מניחה שאנשים רבים חושבים שדיאטה זו היא דרך טובה לרדת במשקל. אז זהו שזו לא! זו דרך מסוכנת מאוד לירידה במשקל. דיאטות כסאח למיניהן גורמת לתופעות לוואי ולפגיעה במערכות שונות בגוף עד כדי סיכון חיים ומוות. בשנה שעברה משרד הבריאות אף הזהיר את הציבור מפני דיאטה זו ופירסם איסור על שיווק מוצרי דיאטה המכילים HCG.

HCG (Human Chorionic Gonadotropin) הינו הורמון המיוצר על-ידי הגוף בתקופת ההיריון ותפקידו העיקרי הוא לדאוג להבטיח שהעובר יקבל את התזונה שהוא צריך ממה שאמו אוכלת, ואם היא לא אוכלת כראוי אז ממחסני השומן שבגופה. בצורתו הלא טבעית הוא משמש בעיקר כתרופת מרשם בטיפול באי-פריון אצל נשים. דיאטת ה-HCG הינה דיאטה עם תפריטים של 500 קלוריות ביום, המלווים לרוב בשימוש בתוסף תזונה המתיימר לגרום לירידה בתיאבון ולירידה במשקל. תוסף התזונה הזה הוא תרסיס/טיפות המכיל מיצוי "צמחי" של הורמון ה-HCG. המשווקים מבטיחים כי התרסיס "מחסל את מאגרי השומן בגוף" ועוד הבטחות חסרות ביסוס לחלוטין.

ברור לחלוטין שאם נאכל 500 קלוריות, גם בלי "תרסיס קסם" נרד במשקל. ירידה שכזו לא תחזיק מעמד לטווח ארוך ובנוסף תפגע לנו בבריאות.

יש עוד מיתוסים מוטעים רבים בנוגע לדיאטות ומזון אך נראה לי שאלו העיקריים. תמיד כדאי להתייעץ עם איש/אשת מקצוע בנוגע לדברים שאינכם בטוחים לגביהם… כיוון שרוב הסיכויים שלא כל מה שנראה לכם נכון הוא באמת נכון.

 

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות