לרדת בגדול- הגמר המפתיע וחוות דעתהתכנית "לרדת בגדול" שודרה בערוץ 10 בימי ראשון והיא כמובן שכפול דיי מוצלח של המקור האמריקני The Biggest Loser. היו שאמרו שהתכנית הזו היא בעצם מיצג ראווה של אנשים שמנים מדיי שיכולים להביא המון המון רייטינג. מצד שני נשמעו קולות שאמרו שדווקא מדובר במסע להצלת חיים. אנחנו לא נוהגות לסקר כל כך תכניות טלוויזיה אבל ב"לרדת בגדול" יש מסרים חשובים מבחינה בריאותית ותזונתית, לטוב ולרע, וכמובן ברכות לזוכה שהפכה לחתיכה לא נורמלית:)

לרדת בגדול. לא יודעת למה אתם צפיתם בתכנית, אני צפיתי בה מתוך באמת עניין תזונתי. מדובר, למי שלא חי על הפלנטה הזאת במאה האחרונה, בקבוצה של כבדי משקל בלשון המעטה, שכבר מסכנים את בריאותם. המטרה: לרזות תוך כדי שמירה על כושר ותזונה.

לכאורה מדובר במתכון מנצח לכל אחד: תעשו המון המון ספורט ותקטינו את התפריט. משבוע לשבוע נשקלו המועמדים על משקל ענקי (הרי איזה משקל נורמלי יחזיק אנשים כאלו, הערה צינית כמובן) ללא חולצה, כשכל יושבי הסלון הביתי ממלמלים לעצמם "ואו איזה גודל", וניסו לרדת כמה שיותר בשבוע. חשוב לציין שהיה מדובר בליווי צמוד של מאמני כושר שאני באופן אישי מאד הערכתי את דרכי העבודה שלהם. היו מצד אחד אקטים מקסימים: כמו שילוב של מסע ברחבי הארץ על מנת לרזות- כלומר: לא חייבים חדר כושר אימתני כדי לשפר את הכושר והבריאות. היו גם משימות מביכות יותר, כמו נסיון נואש לא לטעום מערימת שוקולדים מגרים. האמת, התוצאה בסוף פחות עניינה אותי. בגמר הוצגו אנשים שהם רזים מהרגיל… הירידות היו בסביבות 50-70 קילו בממוצע עד כדי כך שממש לא הצלחתי לזהות את המתחרים. אולי אפילו זו הייתה ירידה גדולה מדיי? האם לרדת במשקל זה מה שהפך את אותם מתמודדים לאנשים מאושרים יותר? אני מאמינה שבכלל לא. אני בכלל הסתכלתי על הדרך ועל השינוי הנפשי שעברו אותם מתמודדים, כי זה בעצם מה שיעזור להם לשמור על המשקל החדש. הם למדו לחשוב כאנשים "רזים" ולא כאנשים "שמנים". הם למדו שהם מסוגלים, שהם רוצים את השינוי הזה, וזה השלב הראשון בירידה במשקל ושמירה על אורח חיים בריא. ברגע שאותם מתמודדים הבינו שהם בבעיה, גם ויזואלית וגם בריאותית- הם הבינו שלמרות שזה קשה בטירוף, ושיש הרבה נקודות שבירה בדרך- הם מסוגלים. לדוגמא המתמודדת לארה, שלאורך כלללל הדרך לא הפסיקה להתלונן, ואמרה שקשה לה והיא לא רוצה ולא יכולה- היא זו שהגיעה לשלישיית הגמר חטובה ורזה, אך גם בריאה נפשית. היא האמינה בעצמה וזה מה שהיה יפה. לכל אחד הייתה מטרה אחרת: האחת רצתה לרזות כדי להכנס להריון. השנייה רצתה להיות מסוגלת לרוץ עם הילדים בגן המשחקים. האחר רצה שיכירו בו כשף מקצועי והאחרת רצתה למצוא אהבה…

העובדה שהם ירדו במשקל היא לא מה ששינה את אותם מתמודדים. חשוב להבין שלפני שמתחילים תהליך שינוי צריך להציב מטרה, ומטרה הגיונית: לאו דווקא 50 קילו! לדוגמא, "אני רוצה לרדת 10 קילו כדי להרגיש טוב יותר ולהיות מסוגלת לרוץ"… כלומר, חשוב להבין שאפילו ירידה של 10-5% במשקל יכולים להועיל מבחינה בריאותית ובטח להרגשה.

היו גם שבועות שבהם לא הלך כל כך למתמודדים… ואפילו הפיינליסטים לא תמיד ירדו משבוע לשבוע. ועדיין- עם ההתמדה והרצון- הם הצליחו ובגדול. וזה משליך לכל שינוי תזונתי לצורך ירידה במשקל: כן, יהיו גם נפילות!!!

ועוד נקודה קטנה למחשבה: 3 הפיינליסטיות היו… נשים. וזה יפה מאד. אפילו בתכנית המקבילה באמריקה לא היה דבר כזה. הזוכה, קרן, בחורה חיננית שאני באופן אישי ממש אהבתי, נהגה ללבוש בגדים שחורים בהופעות כדי להסתתר מפני הקהל. לאחר הירידה במשקל היא גם עבדה על הביטחון העצמי שלה, והיום היא מגדירה את הלבוש שלה "צמוד ובולט", כלומר יש פה גם שינוי בגישה.

לסיכום, חשוב להבין מה באמת צריך לקחת מהתכנית הזו, לרדת בגדול. לאו דווקא ירידה דרסטית של עשרות קילוגרמים במשקל, לאו דווקא ספורט ברמה של טריאתלון… אלא האמונה שאפילו השמן ההוא ששקל 150 קילו, ואפילו ההיא שהייתה "שמנה" יכולים היום להגיד- הצלחתי. אני מאחלת למתמודדים להתמיד ולהישאר במשקל אליו הגיעו והכי חשוב- להמשיך ולהתמיד באישיות אותה פיתחו להם, והם כבר לא The biggest losers אלא The biggest winners.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות