יוגורט, יוגורט, ועוד יוגורטאני מודה ומתוודה, התחלתי להתמכר ליוגורטים. אני אוהבת יוגורטים מכל הסוגים אבל הפעם אני מדברת על היוגורטים שמוסיפים להם תוספות למיניהן (מקומות כמו "יוגו", "לבן" ועוד…). חבר שלי ואני נכנסנו לזה חזק ולאחר כמה חיפושים גם מצאנו את המקום הזוכה (Y יוגורט בר בנמל תל אביב למי שמתעניין). המקומות הללו מנסים להעביר לקונים שיוגורט זה בריא, ולכן  בדרך כלל אפשר למצוא באותיות גדולות את אחוזי השומן של היוגורט (ממה שאני ראיתי האחוזים הם בערך 1.5-2%) ואת הקלוריות ל100 גרם. כשהיינו שם בפעם האחרונה ראינו שרשום על הקיר בגדול "10 עובדות על יוגורט" וזה נתן לי רעיון לכתבה הזו. יוגורט זה בהחלט אחלה דבר אבל אפשר בקלות להפוך את המנה ללא בריאה בעליל אם מוסיפים לה מלא שוקולדים, סוכריות גומי או רטבים מתוקים. אבל אם מנסים לקחת רק תוספות של פירות אז המנה יכולה להיות מזינה וטעימה ולהוות בקלות תחליף בריא יותר לגלידה או מילקשייק. עד עכשיו דיברתי על היוגורט עם כל התוספות אבל כמובן שכל היתרונות שאציג עכשיו מתייחסות גם ליוגורט רגיל שקונים בסופר.

אז בואו נבין מה בעצם היתרונות של היוגורט…

  • מונע ומסייע לטיפול בלחץ דם– מוצרי חלב הם עשירים בסדין. מחקרים מצאו כי סידן עוזר להפחתת לחץ דם. בגביע יוגורט של 150 מ"ל יש כ-200 מ"ג סידן, שמהווים 20% מצריכת הסידן היומית המומלצת לגילאי 19-50. גם בדיאטת ה-DASH להורדת לחץ דם, מדגישים את חשיבות צריכת מוצרי חלב (עד 5% שומן).
  • משפר ספיגת ויטמינים וסידן– היוגורט עצמו מכיל ויטמין D, הידוע בכך שמגביר את ספיגת הסידן בגוף. בנוסף, השומן הקיים ביוגורט (בהנחה שהוא לא 0% שומן) עוזר בספיגת ויטמינים המסיסים בשומן, כמו ויטמין D.
  • מקור טוב לחלבון- החלבון ביוגורט הוא חלבון מן החי ולכן נחשב לחלבון איכותי. הכוונה בחלבון איכותי היא שאחוז גבוה מן החלבון נספג בגוף ולא "נאבד". צריכת חלבון חשובה מאוד בתהליכים רבים בגוף, לדוגמא: מונעת איבוד מסת עצם במבוגרים, משפרת צפיפות עצם במתבגרים וחשובה לתהליך הגדילה בילדים.
  • מעודד פעילות חיידקים טובים במעיים– כיום, רוב היוגורטים מכילים חיידקים פרוביוטיים. אם כתוב BIO על האריזה אז הוסיפו ליוגורט חיידקים פרוביוטים, שהם חיידקים ידידותיים לאדם. החיידקים הללו מעודדים את פעילותם של חיידקי המעיים ובכך עוזרים להסדרת פעילות מערכת העיכול.

  • מחזק את המערכת החיסונית–  החיידקים הפרוביוטיים מקבלים תפקיד חשוב גם בהקשר של מערכת החיסון. הם מחזקים את פעילותה של מערכת החיסון המולדת, מקצרים ימי שלשול שנגרם כתוצאה מזיהום חיידקי במערכת העיכול, מונעים תופעות לוואי של אנטיביוטיקה ומגבירים את אפקטיביות הטיפול כנגד החיידק (המאוד רע) הליקובקטר פילורי.
  • מהווה מקור מצוין לסידן– כפי שכבר ציינתי, היוגורט, ומוצרי חלב בכלל, מהווים מקור מצוין לסידן. צריכת סידן חשובה לכל אורך החיים בכדי לשמור על בריאות ועל חוזק העצם. חשובה בעיקר צריכת סידן עד גיל 18 כיוון שעד גיל זה מושגת 90% ממסת העצם, ולכן גיל זה מהווה חלון הזדמנויות שלא יחזור על עצמו. לאחר שמסת העצם שלנו נקבעת (בערך בגילאים 22 אצל נשים ו-25 אצל גברים), היא רק יורדת ולכן חשוב להתחיל מכמות גבוהה.
  • תורם לבנייה וחיזוק העצמות– בגלל שהיוגורט הוא מקור מצויין לסידן ולויטמין D, המגביר את ספיגת הסידן, הוא גם תורם לבנייה וחיזוק של העצמות. הסידן חשוב מאוד בגילאי הילדות וההתבגרות שבהם העצמות נבנות ומתחזקות, וגם בגילאים המבוגרים יותר שבהם העצמות מתחילות להיחלש כתוצאה מהתדלדלותן. לכן בגילאי 9-18 ומעל גיל 51 כמות הצריכה היומית המומלצת היא 1300 מ"ג.
  • קל לעיכול– גם אנשים עם אי-סבילות ללקטוז יעכלו יוגורט טוב יותר מאשר חלב. הלקטוז הוא סוכר החלב ומורכב מ-2 חד-סוכרים הקשורים ביניהם. לאנשים עם אי סבילות ללקטוז יש מחסור באנזים המפרק את הלקטוז (לקטאז) ולכן יש להם תופעות לוואי הנובעות מחסור עיכול של הלקטוז. בתהליכי ההתססה שעובר החלב כאשר הופך ליוגורט, הקשר בין שני חד הסוכרים המרכיבים את הלקטוז נשבר ולכן אנשים עם אי -סבילות ללקטוז יגיבו טוב יותר ליוגורט מאשר לחלב.
  • תורם לבריאות המעי הגס– החיידקים הפרוביוטיים שדיברתי עליהם מקודם מגיעים למעי הגס, מתיישבים שם ויוצרים מערך הגנה בכך שגורמים לשגשוג של חיידקים טובים במעי הגס. היוגורט גם מוריד סיכון לסרטן המעי הגס, שהוא אחד מסוגי הסרטנים הנפוצים ביותר בימינו. בנוסף, לאחר טיפול אנטיביוטי (שבעצם הורג גם את החיידקים הטובים בגוף בזמן שהורג את הרעים) מומלץ לאכול יוגורט בשביל לשקם את מערך החיידקים הטובים במעי הגס.

מספיק יתרונות בשביל ללכת ולאכול איזה יוגורט לא? 🙂 דבר אחרון שהייתי רוצה להתייחס אליו זה כל המעדנים בסגנון מילקי/ דני וכו'. כל היתרונות שהצגתי פה מתייחסים יותר ליוגורטים נקיים, ואפילו יוגורט עם פירות. המעדנים הממותקים הללו הם אמנם מוצרי חלב אך הם מפוצצים בסוכר וקלוריות! נכון, יש בהם סידן אך הם יותר קרובים לממתק מאשר ליוגורט. ילדים לא חייבים לאכול את כל מעדני השוקולד באופן קבוע. אם מרגילים אותם לאכול יוגורטים לא ממותקים מגיל מאוד קטן- זה מה שהם יאכלו גם כשיגדלו. כיום יש גם את היוגורטים החלקים בתוספת מעט סוכר("במתיקות עדינה") שגם הם עדיפים על המעדנים האחרים. 


3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות