ביי ביי פירמידת המזון, שלום לצלחת הבריאהביוני 2011, ה-USDA-united states department of agriculture הציגו את הצלחת הבריאה (MyPlate), שבאה להחליף את פירמידת המזון הידועה. האייקון החדש מהווה תזכורת זריזה ופשוטה לאכילה נכונה. המטרה של הצלחת היא להציג מידע ויזואלי שיעזור לצרכן ליצור את הצלחת הבריאה שלו בארוחה הבאה, ולעזור לצרכנים לעשות בחירות תזונה נכונות ע"י תזכורת שארוחה מאוזנת מורכבת מכל אבות המזון.

אז מה אנחנו בעצם רואים בצלחת?

 • יש לדאוג שמחצית מצלחת תכיל פירות וירקות. ניתן לראות שמעט יותר מרבע מהצלחת מוקדש לירקות, ומעט פחות מרבע מהצלחת מוקדש לפירות
 • קצת יותר מרבע מהצלחת- דגנים (כגון אורז, פסטה, קוסקוס, בורגול, פתיתים). יש לשים לב שלפחות מחצית מהדגנים יהיו דגנים מלאים
 • קצת פחות מרבע מהצלחת- חלבון (עוף, בשר, טופו, דגים, ביצים)
 • בכחול ניתן לראות את התזכורת לצריכה של מוצרי חלב דלי שומן

לצלחת הבריאה מתווספות הנחיות פשוטות שמטרתן לעזור לצרכנים ליצור הרגלי תזונה נכונים ע"י שינויים קטנים. בתור התחלה ניתן להתמקד באחת ההנחיות ואם אפשר אז לאט לאט לאמץ עוד הרגלים בריאים.

ההנחיות לתזונה נכונה של הצלחת הבריאה:

 • בנה צלחת בריאה– לפני שאתה אוכל, תחשוב על האוכל שהולך להיכנס לך לצחת/קערה. מזונות כמו דגנים מלאים, ירקות, פירות, מוצרי חלב דלי שומן ומקורות עשירים בחלבון (ולא עשירים בשומן) מכילים את הנוטריינטים שאתה צריך וללא עודף קלוריות.
 • הפחת במזונות העשירים בשומן רווי, סוכר מוסף ומלח- מזונות העשירים בסוכר או בשומן רווי הם עשירים גם בקלוריות שאנחנו לא ממש צריכים… יותר מדי מלח (סודיום/נתרן) יכול להוביל לעלייה בלחץ הדם.
  ביחרו במזונות ומשקאות שלא מכילים סוכר מוסף. בידקו את טבלאות הערכים התזונתיים שעל המזון בשביל לבחור מזונות שאינם עשירים בנתרן (כדאי לשאוף למזונות שכמות הנתרן בהם לא עוברת את ה-400 מ"ג ל-100 גרם מוצר). איכלו פחות מוצרים העשירים בשומן רווי.
 • שתו יותר מים והפחיתו בצריכה של משקאות ממותקים
 • עיברו למוצרי חלב דלי שומן– שתו חלב 1% ואיכלו גבינות עד 5% שומן. במוצרי חלב דלי שומן יש את אותה הכמות של סידן וויטמינים שונים אך פחות שומן וקלוריות.
 • אכול את כמות הקלוריות הנכונה בשבילך–  לכל אחד יש את כמות הקלוריות היומית המומלצת עבורו. צריכת כמות הקלוריות היומית המתאימה לך תעזור לך בשמירה על משקל מאוזן. לא צריך לספור קלוריות- אכילה לפי תחושות רעב ושובע ושמירה על צריכה של כל אבות המזון בצורה מאוזנת תעזור לך לשמור על משקל מאוזן
 • תהנה מהאוכל שלך, אבל תאכל פחות
 • בשל בבית לעתים קרובות יותר. בבית אתה בשליטה על מה שנכנס לך לגוף
 • כשאתה אוכל בחוץ, בחר באופציות הרזות יותר שבתפריט
 • אם אתה שותה אלכוהול- עשה זאת בחוכמה- עד משקה אחד ביום לאישה ועד 2 משקאות לגבר
 • היה פעיל גופנית– בחר פעילויות ספורט שאתה אוהב ותתחיל בלעשות מה שאתה יכול, אפילו למשך 10 דקות כל פעם. ההטבות הבריאותיות של הפעילות הגופנית מתעצמות ככל שהפעילות תהיה יותר ממושכת.

פנייה להורים: מה שאתם אוכלים ושותים, ורמת הפעילות הגופנית שלכם חשובה בשבילכם וגם בשביל ילדכם. אתם המודל לחיקוי הכי חשוב שיש לילדים שלכם. הילדים שלכם שמים יותר לב למה שאתם עושים ולא למה שאתם אומרים. אתם יכולים לעשות הרבה בשביל לעזור לילדכם לפתח הרגלים בריאים שישארו למשך כל חייהם ע"י כך שתספקו להם ארוחות וחטיפים בריאים. לדוגמא: לא מספיק שתגידו לילדים שלכם כמה זה חשוב לאכול ירקות, תדאגו שיהיו ירקות כל יום בבית ושהם יראו שגם אתם נהנים לאכול אותם.

מה ההבדלים בין פירמידת המזון לצלחת הבריאה?

פירמידת המזון יצאה לאור ב1991. מטרתה הייתה להראות לנו מגוון מזונות וכמה אנחנו אמורים לאכול מכל קבוצת מזון ביום. ב2005 יצאה גירסה חדשה של הפירמידה בצורת משולש המחולק למשולשים צבעוניים שכל משולש כזה ייצג קבוצת מזון שונה וגודל המשולש ייצג את הכמות היומית יחסית שאנחנו צריכים לאכול מאותה קבוצה. הבעיה של הפירמידה הייתה שהיא בלבלה הרבה מאוד אנשים, ובעצם לא העבירה באופן ברור איך לשמור על דיאטה נכונה ואיך לתכנן ארוחה. זו הסיבה שהUSDA נטש בשנה שעברה את הפירמידה והחליף אותה בעיגול, הצלת הבריאה. גם האתר של הצלחת הבריאה מחליף את האתר הקודם של הפירמידה. האתר ידידותי מאוד למשתמש וכיף לעיין בו.

VS

אמנם ההנחיות של הפירמידה וההנחיות של הצלחת הבריאה די דומות, אך עדיין, הצלחת הבריאה מציגה כמה שינויים בולטים:

 • פחות דגש על אכילה של דגנים- בפירמידת המזון, הדגנים (פחמימות) היוו את הבסיס של הפירמידה. בצלחת הבריאה הדגנים מהווים מעט יותר מרבע מהצלחת, עם דגש על דגנים מלאים. בצלחת הבריאה ה"בסיס" הם בעצם הפירות והירקות.
 • אין איזכור לשומן ושמנים– אמנם באתר של הצלחת הבריאה ניתן למצוא הרבה הסברים על ההבשלים בין השומנים ועל חשיבותם של שומנים בריאים, אך בצלחת עצמה אין איזכור לשומנים. בפירמידת המזון השומנים היוו חלק קטן מהפירמידה ונאמר לצרוך שומנים באופן מתון. יכול להיות שבצלחת הבריאה ההנחה היא שהאוכל עצמו מכיל שומן/שמן ולכן לשומן אין שם איזכור. דעתי האישית היא שקצת חבל שלא נתנו ייצוג לשומן בצלחת, במיוחד בתקופה בה אנשים צורכים את סוגי השומן הלא נכונים, והרבה.
 • אין התייחסות למספר מנות הגשה– בפירמידת המזון ניתן היה לראות כמה מנות הגשה מומלץ לאכול מכל קבוצת מזון ביום (לדוגמא: 6-11 מנות דגנים ביום), אך לא הייתה התייחסות למהו גודל של מנת הגשה. הצלחת הבריאה לא מציגה כמה מנות הגשה יש לצרוך מכל קבוצת מזון ביום אך כן מראה כמה יש לצרוך מכל קבוצה בארוחה, באופן יחסי בצלחת. ההנחה היא שאם אתה אוכל ארוחה בצלחת בגודל נורמלי, בלי להעמיס יותר מדי אוכל לגובה- אתה אוכל כמות אוכל נכונה ונורמלית.
 • אין איזכור של המילה "בשר"– בשר, עופות ודגים הופיעו בפירמידת המזון, אך בצלחת הבריאה ההתייחסות היא לחלבון באופן כללי. לפי הUSDA, בסקר שערכו, האמריקאים הבינו שהכוונה בחלבון היא לבשר, עוף, דגים, סויה, ביצים, קטניות ואגוזים. המטרה של הצלחת היא להעביר רעיון בצורה ויזואלית וללא יותר מדי מילים וכנראה זו הסיבה שרק המילה חלבון מופיעה, ללא יותר מדי הרחבות.

אמנם, קשה מאוד להעביר בתמונה בודדת את כל המורכבות של תזונה ואכילה נכונה אך הצלחת הבריאה היא בהחלט שיפור של הפירמידה. עפ"י הUSDA ומומחי תזונה, האייקון הפשוט של הצלחת הבריאה הוא פשוט להבנה. אתה יכול להסתכל על הצלחת הבריאה פעם אחת ולהבין בקלות מה המסר שהיא רוצה להעביר, ומהם קבוצות המזון שהיא כוללת בתוכה. רוב האנשים לא מבינים בצורה כה מהירה ופשוטה את הפירמידה.

הקנו לעצמכם ולילדכם הרגלי אכילה נכונה ובריאה וככה תשמרו על עצמכם ועליהם. כמו שאתם רואים, אכילה נכונה היא לא מאוד קשה, והרגלים נכונים יכולים לעזור לנו להישאר בריאים ורזים 🙂

 

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות