8 דרכים פשוטות להפחתת כמויות המזון שאנו אוכליםכדי לשמור על משקל מאוזן לא חשוב רק מה אנחנו אוכלים אלא גם כמה. גם אוכל בריא יכול להיות משמין אם נאכל ממנו יותר מדי…זה לא סוד שרובינו לא אוכלים רק כשאנחנו רעבים ורק בשביל לשבוע. ישנם ה-מ-ו-ן גורמים שמשפיעים על הכמויות שאנחנו אוכלים: מראה, זמינות, מצב רוח, יום בשבוע, איך ועם מי אנחנו אוכלים ועוד… בסופו של דבר המוח שלנו הוא זה שקובע מתי נפסיק לאכול בעזרתה של מערכת ההורמונים המתוחכמת שלנו. מה שכדאי לדעת זה שאנחנו יכולים גם קצת "לעבוד" על המוח שלנו בכדי לאכול פחות בלי שנרגיש יותר רעבים. איך? הנה 8 דרכים פשוטות להפחתת כמויות המזון שאנו אוכלים, בלי לשים לב שאנחנו בכלל עושים את זה.

eat less

מקור תמונה

 

1. השתמשו בצלחות קטנות יותר

בדרך כלל אנחנו ממלאים את הצלחת ללא קשר אם זו הכמות שאנחנו באמת צריכים לאכול. מכיוון שלראייה יש השפעה גדולה על תחושת השובע שלנו, מראה של צלחת מלאה תגרום לנו לחוש יותר שובע מצלחת מלאה חלקית, אפילו אם מדובר באותה הכמות בדיוק. במקרה של צלחת מלאה חלקית, נרגיש שלא אכלנו מספיק ויצר ההישרדות שלנו יגרום לנו לקום ולשים עוד אוכל בצלחת. לפי העיקרון הזה אם תשתמשו בצלחת קטנה יותר מהצלחת הרגילה שלכם ותמלאו אותה, המוח יקבל את ההרגשה שיש לו מספיק אוכל, ואתם תאכלו כמות קטנה יותר מבדרך כלל. רוב הסיכויים שכמות זו גם תספיק לכם בשביל לשבוע.

eat less 2

מקור תמונה

2. השתמשו בכוסות גבוהות יותר

שיטה זו עובדת על אותו עיקרון של השיטה הקודמת. אם כבר אתם "חוטאים" פה ושם בשתייה של משקאות ממותקים השתמשו בכוסות גבוהות וצרות במקום כוסות נמוכות ורחבות. ד"ר בריאן ווזניק מאוניברסיטת קורנל הראה שכל סוגי האנשים מוזגים יותר נוזלים לכוסות רחבות ונמוכות מאשר לכוסות גבוהות וצרות. גם פה הראייה עובדת על המוח והגובה גורם לדברים להיראות גדולים יותר מרוחב, אפילו אם מדובר באותו הנפח בדיוק.

eat less 3

3. מיזגו 10-20% פחות אוכל לצלחת

רובנו יכולים לשבוע גם אם נאכל בכל ארוחה 80-90% ממה שאנחנו אוכלים בדרך כלל. ההפחתה הזו של 10-20% היא הפחתה שהמוח יכול "להתעלם" ממנה ועדיין לגרום לנו לתחושת שובע. פשוט מיזגו לצלחת מעט יותר ממה שאתם מוזגים בדרך כלל- כך תוכלו לחסוך בקלוריות ועדיין לשבוע.

4. אל תכניסו חטיפים וממתקים הביתה- רחוק מהעין רחוק מה…בטן

אויבים לא מכניסים הביתה. זה נכון לגבי אנשים שאנחנו לא סובלים וזה נכון לגבי מאכלים שאנחנו מאוד אוהבים אך מנסים להימנע מהם. אז נכון, זה קשה ללכת בסופר, לראות את הגלידה האהובה עליכם או את העוגיות המדהימות האלה או אפילו את שקית הצ'יפס שקורצת לנו ופשוט לחלוף על פניהם… אבל הרבה יותר קשה לדעת שאותה הגלידה נמצאת במקפיא שלכם ולנסות לא לאכול ממנה בבוקר, בצהריים ובערב. זה מאוד פשוט- אם לא תקנו ממתקים וחטיפים הביתה- הם לא יהיו שם כשיתחשק לכם משהו לנשנש. מלאו את הבית בפירות, אגוזים, יוגורטים ואז זה יהיה מה שתאכלו כשיתחשק לכם משהו קטן. היפכו את הגלידות והחטיפים לפינוקים שאוכלים מחוץ לבית מדי פעם.

5. ת-ל-ע-ס-ו

ברור שכולנו לועסים ולא סתם בולעים חתיכות מזון אבל יש לעיסה ויש ל-ע-י-ס-ה. ככל שנלעס יותר זמן את האוכל, ככה גם נרגיש שובע מהר יותר ונאכל פחות לעומת מישהו שלועס מהר וישר לוקח עוד ביס. ההסבר פה הוא שעוברות כ-20 דקות מרגע שאנחנו מתחילים לאכול ועד שנחוש שובע. ככל שנאכל מהר יותר נצליח "לדחוף" כמויות אוכל גדולות יותר לפני שנרגיש את השובע הזה. אז תאכלו לאט ותלעסו כמו שצריך, בסופו של דבר גם תהנו יותר מהאוכל וגם תאכלו פחות.

eat less 4
מקור תמונה

 

6. אל תאכלו מתוך השקית

הכי כיף לקחת שקית בייגלה ולהתחיל לאכול. הבעיה היא שבצורה הזו כנראה גם לא נפסיק לאכול. כשאנחנו אוכלים ישירות מתוך שקית/קופסה/קערה אנחנו לא באמת מודעים לכמה אנחנו אוכלים ובדרך כלל אנחנו מאוד ממעיטים בכמות שנדמה לנו שאכלנו. במקום לאכול מהשקית קחו צלוחית קטנה ותאכלו ממנה. נסו גם לחשב מדי פעם כמה קלוריות בערך הצלוחית הזו מכילה וכמה בעצם אתם חוסכים בכך שאתם אוכלים מצלוחית ולא מהשקית.

7. אל תאכלו מול הטלויזיה

לאכול מול הטלויזיה זה בהחלט הרגל מגונה. מה הבעיה בעצם? כשאנחנו אוכלים תוך כדי צפייה בטלויזיה, או תוך כדי כל פעילות אחרת שמסיחה את דעתנו מהאוכל, אנחנו לא באמת מתרכזים באכילה ולמוח שלנו ייקח יותר זמן לאותת לנו על שובע. התוצאה היא שנאכל יותר. שבו ואיכלו בשולחן, התרכזו באוכל שלכם, ותהנו מהצבעים, הריחות והטעמים. כבר ראינו שגם הראייה משפיעה על השובע. עוד יתרון הוא שאתם יכולים לבלות עוד קצת זמן איכות עם האנשים שאתם אוהבים כשאתם יושבים יחד לאכול.

eat less 5
גם אוכל מתוך הקערה וגם מול הטלויזיה. ביג נו נו
מקור תמונה

 

8. שתו מים לפני הארוחה

לשתיית 1-2 כוסות מים לפני הארוחה יש 2 יתרונות עיקריים:

  • הנוזלים ממלאים לנו את הקיבה כך שנרגיש שובע מהר יותר
  • לעתים אנו מבלבלים בין תחושת רעב לתחושת צמא, וכתוצאה אוכלים למרות ששתייה הייתה פותרת את הבעיה. אם נשתה מים לפני הארוחה נוכל להשקיט את התחושה שפירשנו כ"רעב" ע"י השתייה וכך נאכל פחות בארוחה עצמה.

eat less 6

מקור תמונה

ראינו שגורמים רבים משפיעים על תחשות השובע שלנו. נסו לבחור אחת מהדרכים המוצעות והתחילו בשינוי חיובי בחייכם!

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות