מהם ההיבטים הבריאותיים של הצום?אנשים צמים ממניעים רבים: דתיים, רוחניים, כהכנה לפעולות רפואיות או כדרך חיים. בדתות השונות ניתן למצוא צומות באורכים שונים-מספר שעות או יום שלם. גם ביום כיפור, חלק ניכר מהאוכלוסיה היהודית צם ל-25 שעות על מנת לענות את הגוף כתנאי לכפרה ועל מנת לנקות את הגוף ולשחררו מצרכיו ומהעיסוק סביב האוכל. אך האם יש לצום גם יתרונות בריאותייים? מחקרים רבים מראים שצום קצר (כ 20-36 שעות) יכול להפחית סיכון למחלות כרוניות כמו מחלות לב וסכרת.

נתחיל מנקודה חשובה- צום הוא לא דרך יעילה להורדה במשקל! נכון שאנחנו לא אוכלים למשך יום שלם אבל רוב מה שהגוף שלנו מאבד ביום הזה הם נוזלים. המשקל שנוריד במשך יום כיפור בד"כ יעלה חזרה לאחר שנחזור לאכול באופן נורמלי. בנוסף, כשמדלגים על ארוחה, או במקרה הזה- על כמה ארוחות, רוב האנשים יפצו את עצמם על כך שלא אכלו ויאכלו יותר ממה שהיו אוכלים בארוחה רגילה. הורדה נכונה במשקל מחייבת אימוץ הרגלי אכילה נכונים שומירה על אורח חיים פעיל.

במהלך הצום, בכדי לשמור על רמות סוכר מאוזנות, רמות האינסולין יורדות והגוף מייצר סוכר ממאגרי הגליקוגן, שהוא סוג של רב-סוכר בכבד. כאשר מאגרי הגליקוגן נגמרים, הגוף ייצר סוכר מחומצות אמינו, כלומר במהלך צום יום כיפור השומן לא יהיה המקור העיקרי לייצור אנרגיה ע"י הגוף!  רק לאחר זמן ארוך יותר של צום הגוף ישתמש בפירוק חומצות שומן כמקור עיקרי לאנרגיה.

צום וניקוי הגוף מרעלים

פה יש ויכוח סוער. הדיעה הרווחת בעולם המחקר היא שהצום לא עוזר בניקוי רעלים וזאת מהסיבה הפשוטה שהגוף כבר עושה את זה על בסיס יומי. הכבד הוא מרכז ניקוי הרעלים של הגוף. הריאות, המעי הגס, הכליות, בלוטות הליפמה והעור נפטרים מטוקסינים כל הזמן. מנגד, יש מומחים מעולם הרפואה שאינם מסכימים. ג'ואל פהורמן, רופא ומחבר הספר Eat to Live: The Revolutionary Plan for Fast and Sustained Weight Loss and Fasting and Eating for Health טוען שגוף שלא צורך את הנוטריינטים הנכונים לא מסוגל להיפטר מכל הטוקסינים שמצטברים בגוף. הוא מסביר שרוב האוכלוסיה באמריקה צורכת כמות גבוהה של מזון מעובד ומזון דל בפיטוכימיקלים ואנטיאוקסידנטים (הנמצאים בכמות גדולה בפירות וירקות), ואז רואים הצטברות של פסולת בתאים. פסולת זאת נקראת AGEs- advanced glycation end products והיא מצטברת בתאים ומובילה לטרשת עורקים, הזדקנות, סכרת ונזק לעצבים. הוא טוען שבשילוב עם תזונה נכונה, צום יכול להיות פתרון להצטברות של הAGEs.

צום ובריאות הלב

"צום על בסיס קבוע יכול להיות טוב ללב שלך"- כך קובעים קבוצת רופאים מיוטה במחקר מ2011. החוקרים הסתכלו על הקשר שבין צומות תקופתיים לבין היארעות של מחלות לב. במהלך המחקר, החוקרים ראיינו 200 מטופלים שעברו אנגיוגרפיה, בדיקה הקובעת האם לאדם יש מחלת לב וכלי דם. המטופלים נשאלו האם הם נוהגים לצום באופן קבוע ולאחר מכן השוו את התשובות לתוצאות הבדיקה שקבעה האם יש להם מחלת לב. 90% מהאוכלוסיה שנבדקה הייתה מורמונים, שנוהגים לצום פעם בחודש ל-24 שעות. החוקרים ראו שאלו שנוהגים לצום- יש להם 58% פחות סיכון של מחלות לב וכלי דם בהשוואה לאלו שלא נוהגים לצום. המורמונים נמנעים מאלכוהול, עישון וקפאין ויכול להיות שאורח חיים זה הוא המשפיע על זיכון נמוך למחלות לב ולאו דווקא הצום. החוקרים טוענים שהממצאים שלהם מחזקים מחקר אחר שבוצע ב2008 ב-American Journal Of cardiology, שכלל 448 נחקרים ומצא קשר דומה בין צום ומחלות לב.

מחקר קטן יותר, שנעשה ע"י אותה קבוצת חוקרים, שרצתה להראות שהצום, ולא אורח החיים הבריא, הוא שמשפיע על בריאות הלב, בא להראות שצום על בסיס קבוע מוביל לשינויים מטבוליים שמיטיבים עם הלב. המחקר בדק 30 אנשים שנתבקשו לצום 24 שעות רק עם מים. הממצא המשמעותי ביותר שמצאו החוקרים היה עלייה בהורמון הגדילה לאחר הצום- פי 20 אצל גברים ופי 13 אצל נשים. הורמון זה מופרש ע"י הגוף בזמן של רעב כבד בכדי לשמור על מסת השריר הרזה. איך הוא עושה את זה? הורמון הגדילה מהווה טריגר להתחלה של פירוק תאי שומן, כלומר הוא מתנהג בצורה הפוכה לאינסולין. צמצום רקמת השומן מפחית עמידות לאינסולין (עמידות לאינסולין מהווה סיכון גדול מאוד להתפתחות סכרת סוג 2). הצום מכניס את הגוף למצב של סטרס והגוף מגיב לסטרס הזה ע"י מנגונונים שבטווח הארוך תורמים להורדת הסיכון למחלות כרוניות כמו סכרת.

צום כדרך חיים

אנשים רבים אימצו את הצום כדרך חיים ונוהגים לצום פעם או מספר פעמים בשבוע למטרה של הגבלה קלורית. התומכים בגישה זו מציינים כי נעשו מאות מחקרים על בעלי חיים שהראו שהגבלה קלורית תרמה לאריכות ימים. ואכן אי אפשר להתווכח עם כך שאכילה מופרזת והשמנה הפכו להיות גורמי סיכון למחלות רבות בעולם המודרני. נשאלת השאלה אם הצום הוא הדרך הנכונה להגביל קלוריות? במחקר קטן מ2007, חוקרים עקבו אחר קבוצה של 10 אנשים עם BMI גבוה מ30 (מצב של השמנה), שאכלו מספר ימים בשבוע רק 20% מהצריכה הקלוריות היומית הממוצעת שלהם. בשאר הימים הם יכלו לאכול כמה שרצו. לאחר 8 שבועות הם הורידו בממוצע 8% ממשקל גופם.

אנשים אלו מפספסים את הנקודה העיקרית בירידה במשקל ושמירה על אורח חיים בריא: אכילה מסודרת של כל אבות המזון, הפחתה במזון שומני, אכילה מרובה של פירות וירקות, שתייה מוגברת של מים ופעילות גופנית.אם היו שומרים על עקרונות אלו סביר להניח שהיו מורידים במשקל בכל מקרה.

סיבות רפואיות לצום

ישנם מקרים מסויימים בהם הצום הוא חיוני. למשל לפני ניתוח. כאשר הגוף תחת הרדמה הנשימה איטית יותר ושינויים מסויימים מתרחשים בגוף, כך שלא נרצה שהגוף יתמודד באותו זמן עם עיכול מזון.

הצום הוא חיוני גם לפני בדיקות דם מסויימות, למשל לבדיקת רמות כולסטרול או סוכר בדם,  בכדי לתת תוצאות מדויקות יותר.

 

ראינו פה הרבה טיעונים בעד ונגד צומות אך ניתן לומר שצום פעם או מספר פעמים בשנה לא יזיק לנו ויכול אף לתרום לבריאותינו. כמובן שהכוונה היא לאנשים בריאים, ואנשים חולים או כאלו הנוטלים תרופות מוכרחים להתייעץ עם רופא לפני צום בכדי לא להזיק לעצמם. לקראת צום יום כיפור המתקרב… זיכרו להתכונן כראוי לקראת הצום ולאכול נכון גם אחריו.

שיהיה לכולנו צום קל וגמר חתימה טובה!

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות