דרנקורקסיה- אלכוהול או אוכל זו השאלהיין או ארוחת ערב? בירה או אוכל?? אלו השאלות איתן הסובלות מהפרעת הדרנקורקסיה מתמודדות יום-יום. מדובר בהפרעה בה מוותרים על מזון על מנת לשתות אלכוהול. כמו שאר הפרעות האכילה, גם פה הקורבנות העיקריים הן נשים ובעיקר בחורות צעירות. חשוב לציין כי הדרנקורקסיה אינו מחלת נפש המוגדרת רשמית כמו האנורקסיה או הבולמיה.
ההפרעה מאופיינת בשילוב של הרעבה וצריכה בלתי נשלטת של משקאות אלכוהוליים.
בחורות שיש להן הפרעות אכילה, גם האנורקטיות והבולמיות, מכירות טוב טוב את עולם הקלוריות. הן יודעות בדיוק כמה קלוריות יש בארוחת הערב שלהן וכמה קלוריות יש בכל כוס משקה אלכוהולי, ולכן הן חושבות לעצמן: למה שלא אשתה את כמות הקלוריות שהייתי צורכת בארוחת הערב? או בארוחת הערב +צהריים?
כמובן שאין שום דבר הגיוני בצורת החשיבה הזו! אנחנו לא חיים אך ורק על קלוריות. התפריט היומי שלנו צריך להיות מורכב מכל אבות המזון. אלכוהול הוא לא אב מזון! בנוסף, שתיית אלכוהול על בטן ריקה מסוכנת ופוגעת יותר מאשר כאשר אוכלים לפני\בזמן השתייה.

קצת על אלכוהול…
אלכוהול (אתנול) שייך למשפחת הסמים המדכאים. בצריכה נמוכה הוא דווקא גורם לעלייה במצב רוח ולעוררות אך בצריכה גבוהה ולאורך זמן האלכוהול יגרום להשפעות מדכאות על הגוף.
האלכוהול  מספק אנרגיה ולכן נחשב כמרכיב תזונתי. כל גרם אלכוהול מספק 7 קק"ל  (לצורך ההשוואה- גרם פחמימה מספק 4 קק"ל)- נתון זה גם גורם לבחורות הללו לחשוב שבגלל שבאלכוהול יש יותר קק"ל ליחידת משקל הן יצטרכו לצרוך ממנו פחות בשביל "לשבוע". מכאן אפשר להבין שככל שבמשקה אחוז האלכוהול גבוה יותר- כך מכיל יותר קלוריות. כ-80% מהאלכוהול נספגים במעיים. האלכוהול נספג במהירות גדולה אם צינור העיכול ריק ואינו מכיל מזון, ןלכן על בטן ריקה השפעת האלכוהול היא מהירה ומסוכנת.  מאחר והאלכוהול מסיס במים, הוא ייספג במהירות ברקמות בעלות תכולת מים גבוהה כדוגמת המוח (המושג "עלה לי מהר לראש" מוכר לכם?? אז זו בעצם הסיבה). האלכוהול משפיע באופן ישיר על המוח (עובר את מחסום הדם-מוח) וכך גם גורם לשינוי בהתנהגות ובמצב רוח.
חוץ מהפגיעה במוח, שתיית אלכוהול מרובה גורמת לנזקים רבים: דלקת מדממת של הקיבה, דלקת הלבלב (פנקראטיטיס) כבד שומני, הפאטיטיס ובשלב מתקדם יותר, שחמת הכבד (צירוזיס). צריכת אלכוהול מרובה מחלישה את מערכת החיסון וגם מסבכת את הטיפול במחלת האיידס, מקטינה את צפיפות העצם ובכך מעלה את הסיכוי לשברים.
עוד סכנה עיקרית וחשובה היא ההתייבשות!  למה בעצם אנחנו צריכים להשתין כל כך הרבה אחרי שאנחנו שותים הרבה אלכוהול? האלכוהול גורם לדיכוי הפרשת ההורמון  (ADH (AntiDiuretic Hormone. הורמון זה תפקידו לאצור נוזלים בגוף בזמן התייבשות. כאמור, בזמן שרמות האלכוהול בדם גבוהות הורמון זה מדוכא, יש פחות אצירת מים בגוף, אנו משתינים יותר (שתן בריכוז גבוה מאוד של מים ולכן הוא בהיר) וכך בעצם אפשר להגיע להתייבשות ולאשפוז.

ועכשיו אחרי שהבנו את הסכנות והחסרונות הרבים שבשתיית אלכוהול מרובה, נחזור לדרנקורקסיה.
לעתים, הדרנקורקסיה מקושרת לאנורקסיה ובעיקר לבולימיה (בולימיות רבות סובלות גם מהתמכרות לסמים ו/או אלכוהול) כיוון שבהתקפי האכילה שלהן, הבולימיות צורכות לפעמים גם אלכוהול במידה רבה לאחר שלא אכלו במשך שעות ממושכות. בולימיות יכולות להשתמש באלכוהול לצורך ההקאה, מכיוון שהן שותות לאחר שלא אכלו זמן ממושך. עם אלכוהול,  ההקאה גם מתרחשת יותר בקלות (גם קל יותר להקיא נוזל מאשר מוצק). יש גם כאלו שלאחר ה"התרוקנות" (הקאות, משלשלים…) שאחרי הבולמוס, יירצו לצרוך עוד אלכוהול כדי לא לאבד את ההשפעה של  השכרות.
דבר שמאוד "עוזר" להתפתחות ההפרעה הוא שכבר ממש לא נדיר לראות עוד סלבית דקיקה  נכנסת למכון גמילה מאלכוהול . רק לא מזמן טיירה בנקס הקדישה תוכנית שלמה לדרנקורקסיה ודיברה על כך שהיא הייתה החלוצה של ההפרעה. דוגמניות, זמרות ושחקניות כמו טארה ריד, איימי ויינהאוס ולינדזי לוהן שביקרו במכוני הגמילה לאחרונה הן עוד דוגמאות.

אלכוהול בכמות הנכונה הוא לא דבר רע ויש מחקרים רבים המראים כי מנת יין ביום אף יכולה להועיל לבריאות הלב. אם כבר שותים, אז הכמויות המומלצות ליום  הן מנה אחת לאישה ביום ו-2 לגבר (כן, כן שוב פעם אנחנו נדפקות). הגדרה של מנה ניתן לראות בתמונה: 355 מ"ל בירה, 148 מ"ל יין,  44 מ"ל של וודקה/ג'ין/ברנדי/ וויסקי/רום. ולא, לשתות 7 שוטים של וודקה בבת אחת ואז לא לשתות אלכוהול במשך שאר השבוע זה לא שווה ערך למנה ביום וזה לא  מאוזן במיוחד.

הרעבה והתמכרויות הן שתי הפרעות היכולות להתבטא לחוד או ביחד. חשוב לטפל בכל בעיה עם איש מקצוע מתאים. אלכוהול בכמות הנכונה הוא לא דבר רע. חשוב לדעת לשים לב לאכול לפני ששותים כדי להימנע מתגובות לא רצויות של הגוף. לחיים!

ולסיום, סרטון קצר בנושא:

Obesity Vs. Drunkorexia

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות