דוגמנית פלוס-סייז בפרוייקט מיוחד נגד הרזון בעולם הדוגמנותבגליון ינואר השנה של המגזין "PLUS", מגזין אופנה ולייף-סטייל המיועד בעיקר לנשים מלאות, מוצג פרוייקט מיוחד ופרובוקטיבי היוצא כנגד אידאל הרזון המוגזם בעולם הדוגמנות. "בעוד העולם ממשיך להאדיר דוגמניות כחושות, מגזין פלוס מחליט להציג את המחלוקת", נאמר בכתבה. הדוגמנית המלאה קטיה זרקובה מוצגת בשלל תמונות חושפניות בכתבה הכוללת נתונים סטטיסטיים ואמירות חזקות בנוגע לעולם הדוגמנות של ימינו. "לפני 20 שנים ההבדל במשקל בין דוגמנית ממוצעת לבין האישה הממוצעת היה נמוך ב-8%, היום ההבדל עלה ל-23%"- זהו אחד המשפטים שניתן למצוא בכתבה. הרעיון של הכתבה הזו הוא להראות את ההבדלים העצומים שבין דוגמנית "רגילה" (כלומר, רזה במיוחד) לבין דוגמנית מידות גדולות, ולזעזע את הקוראים, ואת העולם בכלל, על-ידי הנתונים המוצגים בכתבה.

כמה משפטים המופיעים בכתבה ומהווים נקודות למחשבה:

  • "לפני 10 שנים, המידות של דוגמניות פלוס סייז נעו בין 42-48. היום הנושא של גיוון במידות גדולות עומד בסימן שאלה. רוב הדוגמניות שנחשבות דוגמניות מידות גדולות הן במידות 38-44, בעוד הלקוחות ממשיכים להביע את חוסר שביעות רצונם"
  • "רוב דוגמניות המסלול נמצאות מתחת ל-BMI תקין, כלומר בתת-משקל" (BMI<18.5)
  • "50% מהנשים לובשות מידה 44 ומעלה, אך ברוב רשתות האופנה ניתן למצוא פריטים עד מידה 44 או פחות".

עורכת המגזין מנסה להעביר את הרעיון שכל עוד אנחנו, הנשים, ניתן לאחרים לקבוע מהו אידאל היופי שום דבר לא ישתנה, ואם אנחנו רוצים שינוי יש להשמיע את קולנו באמצעי תקשורת, באינטרנט, להראות תמיכה בחנויות בגדים למידות גדולות, להפסיק לקנות בחנויות שלא מכירות במידות גדולות ועוד…

התגובות שעוררו הכתבה נעות מתגובות תומכות ונלהבות ועד תגובות הטוענות שכתבות כאלו מעודדות השמנה והשמנה זה לא בריא. אז נכון שהשמנה מעלה סיכון למחלות כרוניות רבות אבל בחורות שנראות כמו הדוגמנית שבכתבה הן לא שמנות ברמה שהן בהכרח לא בריאות. הרי רזה זה לא בהכרח בריא ולכן שמן זה לא בהכרח לא בריא. הערות כאלה גם קצת מפספסות את העיקר: מתן במה לדוגמניות לא שדופות, הכרה בכך שרוב הנשים הן לא במידה 0 ויש צורך להגדיל את מגוון המידות בחנויות הבגדים!

עוד כמה תמונות מאותה כתבה:

אני חושבת שיוזמה זו ועוד הרבה יוזמות אחרות שהתרחשו במגזינים נחשבים בעולם בשנה האחרונה הן יוזמות ברוכות. העולם צריך להבין שגם גדול יכול להיות יפה, וכמה שהנושא הזה יקבל יותר חשיפה כך יהיה טוב יותר. כנראה שעדיין לא מתרחש שינוי יותר מדי משמעותי כיוון שכל כמה זמן אני קוראת על עוד דוגמנית רזה מדי שפרסמה חברת אופנה מסויימת ותמונתה הוסרה בעקבות תלונות הציבור. למשל, דוגמנית אנורקטית לחלוטין שהופיעה במגזין ווג איטליה שתמונותיה הוסרו מאתר האינטרנט של המגזין לאחר תלונות רבות על כך שהמגזין מעודד אנורקסיה:

או הדוגמנית במידה 0 שהופיעה כדוגמנית הבית באתר האינטרנט של טופ-שופ והוחלפה בדוגמנית אחרת לאחר תלונות:

ואל תחשבו שבארץ זה לא קורה. לפני מספר חודשים הועלו תמונות של דוגמניות כחושות לעמוד הפייסבוק של רשת האופנה "נעמה בצלאל" והורדו לאחר יום בעקבות תגובות רבות של הגולשים:

נראה שלרשתות האופנה הללו תמיד יש מה לומר: "הדוגמנית צולמה בזויות לא נכונה", "אנו מאמינים בחברה שויונית המקבלת את כל סוגי הנשים" וכו' וכו'. נשמע בעיקר כמו תירוצים לא משכנעים.

אז נכון, בארץ יצא לא מזמן חוק חדש האוסר על העסקת דוגמניות בתת-משקל. מה החוק הזה אומר? לפי הגדרת החוק, מצב תת-משקל ייקבע על-ידי בדיקת רופא בה תיבדק מסת הגוף של הדוגמנית. לדוגמה, דוגמנית בגובה 1.70 מטר תצטרך לשקול לפחות 53 ק"ג, ודוגמנית בגובה 1.80 תצטרך לשקול לפחות 59.5 ק"ג. לצערינו לא לוקחים את החוק הזה יותר מדי ברצינות, והאמת, אין לרוב חברות ההלבשה סיבה לשנות משהו כיוון שבינתיים הקול שיוצא כנגד המציאות הנוכחית הוא לא מספיק חזק.

גם אני, בחורה במידה 38, מרגישה רוב הזמן די שמנה בחנויות בגדים או אל מול הדוגמניות שנחשבות דוגמניות-על בארץ. גל גדות ורותם סלע הן המייצגות את היופי הנשי בארץ? אני אישית לא מכירה בחורות כל-כך רזות. לאחרונה גם הרבה מהדוגמניות הללו היו בהריון (המשתוף לכולן, הריון רזה במיוחד), ילדו ובכל אתר אינטרנט היה אפשר לראות תמונות שלהן יוצאות מבית החולים לאחר הלידה… בסקיני ג'ינס! אמנם עוד לא ילדתי אבל יש משהו מאוד מעצבן בלראות את התמונות האלה. כלומר, יופי להן אבל עדיין… מוזר ומעורר קנאה.

ואני שואלת את עצמי- מה קרה למידות שבין לבין? למה מידות כמו 38 ו-40 לא מקבלות במה בשום מקום? הרי גם עם כל היופי בנשים מלאות יש פה עדיין איזושהי הצגה לא נכונה של המציאות- הרי יש נשים שלא נחשבות מלאות ולא נחשבות כחושות, למה אותן לא רואים בשום קמפיין פירסומי?

לסיום רציתי לציין לטובה חנות אינטרנטית בשם PIPA שמציעה בגדים מיובאים מדנמרק במידות 42-56. החנות מציעה מגוון גדול של בגדים אופנתיים במחירים נוחים והוקמה על ידי אישה שלה בעצמה נמאס מזה שקשה למצוא את המידות הללו בחנויות בישראל. לפי דעתי יוזמה מבורכת ומקווה שזהו עוד צעד קטן בדרך לעולם שפוי יותר 🙂

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות