הכירו את החברה הכי טובה שלכם לחורף הקרוב: האכינצאהאי אפשר להתכחש לזה יותר, החורף מתקרב בצעדי ענק! הלילות קרירים וזו בדיוק התקופה שבה אנחנו מתחילים להצטנן ולהרגיש לא משהו באופן כללי. השנה כדאי לכם להכיר את מי שהולכת להילחם בשבילכם בכל הנגיפים, חיידקים ושאר הפתוגנים: האכינצאה.

 Echinacea

מקור

האכינצאה (Echinacea או בעברית תקנית: קיפודנית) היא פרח ורדרד שרובכם כנראה מכירים אבל לא יודעים את זה. במשך 400 שנים האינדיאנים השתמשו באכינצאה על מנת לרפא חתכים, עקיצות ופציעות. הצמח היה פופולרי במיוחד במאות ה-18 וה-19 אך השימוש הו החל לרדת עם מציאת האנטיביוטיקה. במאה ה-20 בגרמניה החלו מחקרים רבים על האכינצאה והיא חזרה להיות מאוד פופולרית.

כיום, השימוש באכינצאה הוא למטרה של קיצור משך התקררות/צינון ושפעת, והפחתת סימפטומים כגון כאב גרון, שיעול וחום. עוד שימוש הוא להאיץ, ולשקם את מערכת החיסון כף שגופינו יוכל להילחם בנגיפים בצורה טובה יותר.

איך בעצם האכינצאה עובדת?

האכינצאה מכילה מספר חומרים פעילים שיש להם תכונות תראפיוטיות: פוליסכרידים, גליקופרוטאינים, אלקמידים (alkamides), פלבנואידים, ושמן וולטיל (Volatile oils). קיים שוני בחומרים המצויים בשורש לבין אלו המצויים בחלק העליון של הצמח: בשורש (Echinacea pallida) יש ריכוזים גבוהים יותר של שמן הוולטיל, בעוד בחלק העליון (Echinacea purpurea) יש יותר פוליסכרידים, הידועים בכך שהם מאקטבים את מערכת החיסון. השילוב בין החומרים הפעילים הללו הוא זה האחראי לאפקטים המיטיבים של האכינצאה. החומרים הפעילים באכינצאה מאיצים ייצור תאי חיסון הנמצאים באזורי המגע שלנו עם העולם החיצון (ריריות האף, עיניים, פה ודרכי השתן), מעלים את כמות תאי ה-T (תאי דם לבנים שלהם תפקיד בתגובה החיסונית התאית) ומגרים רצפטורים הגורמים לדיוק ולשיפור התגובה של מערכת החיסון כנגד מזהמים.

חשוב לציין כי לצד מחקרים רבים המראים את יעילותה של האכינצאה במניעה ובטיפול בצינון, קיימים עוד מחקרים המדברים על חוסר יעילות.

Echinacea2

סוגי אכינצאה

קיימות 3 צורות של האכינצאה בשימושים הרפואיים: Echinacea angustifolia, Echinacea pallida, Echinacea purpurea. התוספים השונים של הכאכינצאה יכילו אחד, שניים או את 3 הצורות של הצמח. זו הסיבה שהאפקטיביות יכולה להשתנות מתוסף לתוסף.

כמה לקחת

אכינצאה זמינה כשורש (איתו ניתן להכין תה), תמצתית מרוכזת באבקה או נוזל, קפסולות, כדורים ומשחות.

הכמויות המומלצות למבוגרים:

  • 1-2 גרם שורש אכינצאה בתה, שלוש פעמים ביום
  • 2-3 מ"ל תמצית נוזלית
  • 500-1000 מ"ג בקפסולות

יש להתייעץ עם מומחה בנוגע למינון של תמצית מרוכזת באבקה או בנוזל, במיוחד במקרים בהם לוקחים תרופות מרשם בו זמנית, או במצבים של הריון, הנקה ומחלות של מערכת חיסון.

אני כבר חברה של האכינצאה 🙂 ממליצה לנסות במקום הויטמין C המסורתי…

echinacea3

Source: Echinacea | University of Maryland Medical Center http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/echinacea#ixzz2ggtt8cXW
כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות