איך לקרוא נכון תוויות מזון?כמה פעמים קראתם את תוויות המזון ולא ממש הבנתם אותן? מה הכוונה ב"לייט", "דל שומן", "דל סוכר", "טבעי" וכו'? וגם- האם תמיד ניתן לסמוך על כל מה שכתוב? התשובה היא כמובן שלא. יצרני מזון רבים מוצאים תיאורים "מתוחכמים" ומטעים בכדי לעקוף את ההגדרות החוקיות של תוויות המזון. בתור צרכנים, יש לנו את הזכות להבין מה אנחנו קונים לאכול ולא ליפול ב"פח" שיצרנים מסויימים רוצים שניפול לתוכו. צרכנות נבונה מתבססת על מידע ועל הבנתו! נכון, אריזות יפות ומושכות יכולות להסיט את תשומת ליבנו מהעיקר, אבל חשוב לדעת כיצד לקרוא בצורה נכונה את תוויות המזון וכך לקנות אוכל בריא יותר.

נתחיל בתוויות המזון הפופולאריות ונראה מה הן באמת אמורות לייצג אך מה הן לעתים מייצגות בפועל:

"טבעי"

אחת מההגדרות היותר מטעות שיצרני המזון משתמשים בה. הרבה מהמוצרים המוגדרים "טבעיים" מכילים חומצה ציטרית, סירופ פרוקטוזה (High fructose corn syrup-HFCS) ועוד תוספים תעשייתים למיניהם. כדי להימנע מטעויות, חשוב לקרוא את רשימת הרכיבים שעל המוצר. עפ"י המועצה הישראלית לצרכנות, מותר לסמן מזון במילה 'טבעי' רק אם אין בו תוספת רכיבים ולא עבר תהליך זולת אלה המותרים בתקן, כגון קירור, הקפאה, כבישה, אפייה.  אם המוצר מכיל  רק כמה רכיבים טבעיים, אסור לסמנו במילה 'טבעי', אלא ניתן לסמנו בכינוי 'מרכיבים טבעיים'. אם במוצר יש רכיב שאינו טבעי, אסור לסמנו במילה 'טבעי', או בכינוי 'רכיבים טבעיים', אבל מותר לציין ברשימת הרכיבים שלו את המילה 'טבעי' לכל רכיב שהוא רכיב טבעי.

"מופחת"/"לייט"/"קל"

לא ברור בעליל. המושג לייט הוא מאוד לא ברור ולא מדוייק. הכוונה יכולה להיות בהקשר של קלוריות/שומן/סוכר/כולסטרול/נתרן. בדרך כלל מוצר שיהיה "לייט" מבחינה אחת, יהיה לא כל כך "לייט" מבחינה אחרת (לדוגמא, מוצרים מופחתי סוכר, יכילו יותר שומן). עפ"י המועצה הישראלית לצרכנות ההגדרה של מוצר שהוא "מופחת"/"לייט"/"קל": מכיל עד  2/3 מהמרכיב הנדון לעומת המזון המקביל התקני, למשל מבחינת ערך קלורי, תכולת כולסטרול, או תכולת שומן (או עד 1/4 מבחינת תכולת נתרן).

"מקור טוב לסיבים תזונתיים"

הסיבים התזונתיים חשובים לגופינו מכיוון שהם עוזרים לשובע, מסדירים את פעילות מערכת העיכול, ובנוסף עוזרים לשמירה על רמות כולסטרול תקינות בדם. בגלל כל הסיבות הללו, הסיבים התזונתיים הפכו למאוד פופולריים וניתן לראות מוצרים רבים עם הכיתוב "מקור טוב לסיבים תזונתיים" או "מכיל סיבים תזונתיים". מקור טוב לסיבים תזונתיים זה טוב ויפה אבל חשוב לדעת מהו סוג הסיבים המצוי במוצר. מזונות מסויימים מכילים תוספות של סיבים, שאין בהם את כל  היתרונות המיטיבים של הסיבים המצויים בדגנים מלאים או בפירות. דוגמאות לסיבים המוספים: אינולין, פקטין ומלטודקסטרין. השמות הללו יופיעו במקרה הטוב ברשימת הרכיבים. במקרה הפחות טוב, תוכלו להמשיך לתהות מהם הסיבים התזונתיים המצויים במוצר.

דגנים מלאים

הרבה מוצרי מזון, כגון לחמים או קרקרים, יכילו את הכיתוב "מכיל דגנים מלאים" או "מיוצר מדגנים מלאים". ברוב המקרים הללו מדובר במוצרים שמכילים בעיקר קמח לבן וכמות קטנה של קמח מלא. העניין הזה מאוד מבאס כיוון שהקמח הלבן, לעומת המלא, מתפרק מהר מאוד בגופינו, מעלה בבת אחת את רמות הסוכר שלנו בדם וגם מוריד אותן בערך באותה מהירות. בקמח המלא יש יסיבים תזונתיים, ותר ויטמינים ומינרלים והוא גם ישמור עלינו יותר שבעים ועל הסוכר שלנו יותר מאוזן. כדי לוודא שאתם קונים מוצר שבאמת מכיל רק חיטה מלאה, בידקו שמצוין על גביו "100% חיטה מלאה" או בידקו שברשימת הרכיבים הקמח המלא מופיע כאחד מהרכיבים הראשונים (סדר הופעת הרכיבים ברשימה מסמל את כמותם היחסית במוצר).

 דל שומן

מוצרים דלי שומן יכולים באמת להכיל פחות שומן אבל משהו הרי צריך להחליף את השומן הזה לא…? זו הסיבה שהמוצרים הללו בדרך כלל יכילו יותר פחמימות (כלומר יותר סוכר), או יותר נתרן. היצרנים חכמים מאוד והם מראים לנו בדיוק מה שאנחנו רוצים לראות. הרי כולנו רוצים להיות רזים יותר ולאכול פחות שומן אז מאוד מפתה לקנות מוצר שמציג בגאווה את הכיתוב "דל שומן".

עפ"י המועצה הישראלית לצרכנות, מוצר דל שומן מוגדר כמוצר שלא מכיל מעל 2 גרם שומן ל-100 גרם מוצר.

דל/מופחת/ללא תוספת סוכר

פחות או יותר אותו רעיון של ה"דל שומן". מוצרים שאמורים להכיל פחות סוכר, יכילו לעתים יותר שומן, ובמקרים רבים גם לא ממש פחות קלוריות. הרבה מוצרים המיועדים לסכרתיים יכילו, במקום סוכר, ממתיקים כהליים (כל הממתיקים בעלי הסיומת "אול" כמו מלטיטול וכו'). תחליפי הסוכר הללו אמנם לא ייגרמו לעלייה בסוכר אך הם לא מכילים הרבה פחות קלוריות מאשר מוצר עם סוכר, כך שיש לשים לב לעניין הזה. רק ממתיקים כמו אספרטיים, סוכרזית, סטיביה וסכרין מכילים מעט מאוד קלוריות.

לגבי ה"ללא תוספת סוכר"– הכוונה היא כמובן שאולי לא הוסיפו סוכר למוצר אך הוא כן מכיל סוכר שמגיע מרכיבי המוצר. לדוגמא, כל המיצים  הטבעיים למיניהם שמתגאים בכיתוב "ללא תוספת סוכר"- מכילים סוכר מהפרי, ולא מעט. כששותים את הפרי כמיץ, בדרך כלל צורכים יותר ממה שהיינו צורכים מהפרי עצמו (בכוס מיץ תפוזים יש כ3-4 תפוזים).

והטרנד החדש- "במתיקות עדינה"–  מפתה בטירוף נכון? בדרך כלל נמצא יוגורטים עם הכיתוב הזה, שבעצם אומר בצורה עדינה שהמוצר מכיל סוכר אבל קצת פחות ממה שיש במוצר הרגיל המקביל לו. אם תסתכלו טוב תראו שאין הבדל מאוד משמעותי בקלוריות.

לא תמיד ניתן למצוא את כמות הסוכרים בטבלת הערכים התזונתיים אבל כדאי תמיד לחפש כדי לנסות ולהבין באמת כמה סוכר יש במוצר. עפ"י המועצה הישראלית לצרכנות, ההגדרה של "ללא תוספת סוכר" – אינו מכיל תוספת של סוכר, אך מרכיביו הטבעיים של המוצר עלולים להכיל סוכר..

לאו דווקא פחות קלוריות

 ועוד כמה הגדרות שכדאי להכיר:

ללא – המוצר אינו מכיל את החומר המצוין מלכתחילה.

נטול – הוציאו את החומר מהמוצר בתהליך הייצור.

דל קלוריות / דיאטתי/ דיאטי/ דיאט:

מזון מוצק דל קלוריות יכיל לא יותר מ – 40 קלוריות ב – 100 גרם מזון.

משקה קל דל קלוריות
  יכיל לא יותר מ – 20 קלוריות ל – 100 מ"ל  משקה או 200 קלוריות בליטר משקה.

דל כולסטרול – מכיל לא יותר מ – 30 מ"ג כולסטרול  ל – 100 גרם מזון.

דל מלח (דל נתרן) – מכיל לא יותר מ – 100 מ"ג נתרן ל – 100 גרם מזון.

"אינו מכיל גלוטן" – המוצר אינו מכיל דגנים ומוצרים של חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל.

ולסיום, אל תאמינו תמיד לכל מה שמנסים למכור לכם. קיראו נכון תוויות מזון, הסתכלו על הרכיבים ועל הערכים התזונתיים של המוצר ותוכלו להבין טוב יותר מה אתם באמת מכניסים לגופכם.

כתיבת תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות