אז למה לי אורגני עכשיו? לא מזמן הייתה לי שיחה בנושא מזון אורגני עם חברתי הטובה. הופתעתי לגלות שאני לא יודעת יותר מדי על החקלאות האורגנית. ולכן החלטתי לקחת את הנושא לידיים ולנסות להבין מה בעצם כל המהומה סביב מזון אורגני. האם הפופולאריות שלו מוצדקת? האם הוא באמת בריא יותר ממזון לא אורגני? למה המחיר שלו גבוה יותר? בכתבה הבאה אנסה לענות על שאלות אלו ועוד.

 

אז מה זה בעצם מזון אורגני?

על-פי ה- United States Departement of Agriculture –USDA: "בשר בקר, עוף, ביצים ומוצרי חלב אורגניים מגיעים מבעלי חיים שלא קיבלו אנטיביוטיקה או הורמוני גדילה. מזון אורגני מיוצר ללא שימוש בקוטלי מזיקים קונבנציונאליים, ללא שימוש בדשן המיוצר מרכיבים סינתטיים(כימיים), ללא שימוש בהנדסה גנטית או קרינה".

התומכים במזון אורגני טוענים כי הוא בטוח ומזין יותר ממזון שגודל בתנאים לא אורגניים (כלומר-ריסוס כימי, דישון כימי, תוספת אנטיביוטיקה והורמוני גדילה). ואכן כימיקלים והורמוני גדילה לא נשמעים כמו דברים שנרצה במזון שאותו אנו מכניסים לגוף.
בחקלאות הקונבנציונאלית (לא-אורגנית) יש שימוש בגורמים שונים כמו הבשלה ע"י מכות קור, ציפוי הפרי\ירק בשעווה, ריסוס כימי, איחסון במקררי ענק, בכדי שהפירות והירקות ייראו יפים יותר, מבריקים יותר, שיהיו להם חיי מדף ארוכים יותר ושיהיו זמינים גם לא בעונה שלהם. בחקלאות האורגנית לא משתמשים בשיטות הללו ולכן לא ניתן לשווקם ימים רבים אחרי שהגיעו לבשלות. חיי מדף ארוכים של התוצרת הקונבנציונאלית באים לעתים על חשבון הטעם והערכים התזונתיים. את הירקות והפירות האורגניים גם לא מטיסים מארצות רחוקות בשביל שיגיעו לשווקים בהם אין את אותה תוצרת. מנגד, ברשתות השיווק לא נדיר לראות פירות וירקות עם מדבקות שכתוב עליהן "תוצרת ארה"ב" למשל.

בחקלאות הקונבנציונאלית יש שימוש במאות סוגים של תרסיסי הדברה. תרסיסים אלו מכילים כימיקלים שחלקם אף הוכחו כמסרטנים וכפוגעים במערכת העצבים ביונקים. מכיוון שמזון אורגני לא עובר ריסוס  ע"י קוטלי מזיקים סינתטיים, החומרים המזיקים שבריסוס גם לא מגיעים לגופינו. חשוב לציין כי יש שימוש בתרסיסי הדברה בחקלאות האורגנית אך בתרסיסים אקולוגיים.

הורמוני הגדילה והאנטיביוטיקות הניתנים לבעלי החיים הגדלים בתנאים קונבנציונאליים עוברים לגופינו כאשר אנו אוכלים מוצרי חלב או בשר. הורמוני הגדילה הרבים במזון נמצאו כאחד הגורמים לירידה בגיל שבו מתחילה ההתבגרות המינית בנערים ונערות. האנטיביוטיקה הניתנת לבעלי החיים הללו נמצאה כאחת הסיבות לעמידות גופינו כנגד אנטיביוטיקה. ארגון הבריאות העולמית, WHO, אוסר על שימוש באנטיביוטיקה בגידול אורגני בבעלי חיים.

האם מזון אורגני הוא מזין יותר?

 אין הרבה מחקרים המוכיחים כי מזון אורגני הוא מזין יותר, כלומר שיש לו ערכים תזונתיים גבוהים יותר ממזון לא אורגני, ולכן ה-USDA וה- (Food and Drug administration)FDA קובעים כי מזון לא אורגני הוא בריא כמו מזון אורגני.
ובכל זאת, ישנם מחקרים המוכיחים אחרת. לדוגמא, נמצא כי בחלב אורגני יש יותר אנטיאוקסידנטים (פועלים כנגד תהליכי החימצון בגופינו. תהליכי החימצון מגבירים סיכון למחלות לב וכלי דם), ויותר אומגה-3. בנוסף, מכיוון שפרות הגדלות בתנאים אורגניים הן חופשיות ואוכלות מזון המתאים להן יותר, התוצרים שלהן יהיו איכותיים יותר. עוד דוגמא היא שבעגבניות אורגניות נמצאה כמות גבוהה יותר של ויטמין C ושל אנטיאוקסידנטים.
בנוסף למחקרים המוצאים יתרונות תזונתיים למזון האורגני, התומכים בגידולים אורגניים טוענים כי מזון אורגני מכיל יותר פלבנואידים (חומרי צבע טבעיים נוגדי חמצון, בעלי רכיבים אנטי-דלקתיים, אנטי אלרגניים ואנטי ויראליים), פוליפנולים (התורמים לבריאות הלב וכלי הדם), וויטמינים, מינרלים ועוד.

מה לגבי תרומת החקלאות האורגנית לבעלי החיים ולאיכות הסביבה?
חומרי ההדברה בהם משתמשים בחקלאות הקונבנציונאלית נספגים באדמה, במי התהום שלנו, באוויר, ובגופם של בעלי החיים. בחקלאות האורגנית אין כימיקלים הזורמים לאדמה ופוגעים בה. יש שימוש רק במה שהטבע נתן לנו. כמו כן בעלי החיים מגודלים בשיטת גידול טבעית בה הם מקבלים מזו ותנאי טבע המתאימים להם. כל אוהבי בעלי החיים יודעים כי עופות ופרות לא אורגניים מגודלים בצפיפות רבה ומקבלים מזון שהרבה פעמים אינו אופטימלי לגופם כלל וכלל.

למה מזון אורגני הוא יקר יותר?
חשוב לדעת שיש סיבות טובות לכך שמחירו של המוצר האורגני בדרך כלל גבוה יותר: חלק גדול מהעבודה החקלאית ידנית, חומרי ההדברה האקולוגיים יקרים יותר, ובעיקר – בשנים הראשונות שיעור הבלאי מהגידולים גבוה יותר. ולמה שיעור הבלאי גבוה יותר? מכיוון שלהגידולים האורגניים חיי מדף קצרים יותר, כפי שהוסבר בתחילת הכתבה.
מדינת ישראל לא מעודדת את החקלאות האורגנית, מסיבות שונות שביניהן הרצון לא לפגוע בחקלאות הקונבנציונלית שחלק גדול ממנה הולך לייצוא לחו"ל- שיקול כלכלי. ולכן, בתור חקלאי אורגני קשה להרוויח כאשר הביקוש הוא לא מאוד גדול.
כאשר השוק האורגני היה חדש וקטן המוצרים היו יקרים מאוד. עם השנים עולה המודעות לצריכת מזון אורגני ובהתאם מחירי המזון האורגני נמצאים בירידה כיוון שיותר אנשים צורכים ממנו.

אם בא לכם אורגני, אתם לא חייבים שכ-ל מה שאתם קונים יהיה אורגני. הנה כמה טיפים לקנייה נבונה:
• ירקות אורגניים בדרך-כלל זולים יותר מהפירות האורגניים.
• מוצרים אורגניים יבשים כמו פסטה, קטניות ודגים לאו דווקא יקרים בהרבה מהמקבילים הלא אורגניים שלהם.
• בהשוואה בין רשתות וחנויות שונות של מוצרים אורגניים נמצאו פערים גדולים מאוד במחירים. נסו להשוות מוצר זהה ברשתות שונות וכך להחליט מי מהם כדאי יותר.
• נסו לאכול פירות וירקות עונתיים. בתוצרת האורגנית, הפער במחירים בין ירק או פרי שנמצאים בשיא העונה לתחילתה או סופה, גדול במיוחד. פרי בשיא העונה יהיה יקר פחות. כדאי לדעת-בחקלאות הקונבנציונאלית, כתוצאה מהשבחה גנטית הרבה פירות וירקות זמינים גם לא "בעונה" שלהם.

איך יודעים מה באמת נחשב "אורגני"?
היצרנים והמגדלים של המזון האורגני בישראל נדרשים לעמוד תחת פיקוח קפדני. מזון אורגני בפיקוח יכיל את אחד הסמלים הבאים: "אגריאור", "סקאל" (או IQC), או "טוב השדה".
בכל מקרה, תמיד ניתן לבקש לראות את מסמכי אישור פיקוח ואת תוקפם בחנויות השונות.

בכתבה הזו, ניסיתי להראות צדדים שונים של החקלאות האורגנית. אל תשכחו שעם מזון אורגני לא מתחתנים 🙂 אפשר לשלב מזון אורגני עם מזון לא אורגני. אם הנושא חשוב לכם אפשר לבדוק מוצרים שונים ועל-פי השיקול האישי שלכם להחליט אם בא לכם לקנות את זה או לא. בסופו של דבר, ע"י צריכה של מזון אורגני אנו מפנקים גם את הגוף שלנו במזון נטול כימיקלים שונים וגם את איכות הסביבה.

וסתם אנקדוטה לסיום… החקלאות האורגנית נעשית פופולארית יותר ויותר גם בחברות הענק, בכדי לתת למוצריהן תדמית בריאה יותר. השאלה היא, עד לאן נגיע? 🙂

 

10 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


היי אני לימור שיח,
דיאטנית קלינית
ויוצרת הבלוג חמוציות.

הבלוג "חמוציות" הוקם כתוצאה מהאהבה הגדולה שלי לתזונה והאהבה הגדולה שלי לאוכל. בכתבות שלי אני תמיד מנסה להעביר את הרעיונות בשפה מקצועית מצד אחד אך פשוטה מצד שני כך שגם מי שלא מתמצא בעולם הבריאות או התזונה יוכל להבין, ליהנות וללמוד מהתוכן. הבלוג מנסה לענות על שאלות פשוטות שעולות בחיי היומיום בנושאי תזונה, לעורר עניין ומודעות בנושא וכמובן ליהנות מכך על-ידי מתכונים בריאים, פשוטים וטעימים!

הרשמו לקבלת עדכונים במייל

 רוצים עוד?

אורח חיים בריא זה בהחלט אפשרי!
עדכונים שוטפים והפתעות נוספות
בעמוד הפייסבוק!

ארכיון כתבות:

:5 כתבות נבחרות